wsparcie rodzica

O tym, że pewność siebie przydaje się zarówno w sporcie jak i codziennym życiu już od najmłodszych lat, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale, czy wiesz, jakie jest jej prawdziwe znaczenie i jak wpływa ona na wyniki Twojego dziecka?

DZIECI MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ MIĘDZY SOBĄ

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zauważyć w jak różny sposób najmłodsi potrafią reagować na porażki, zwycięstwa, czy po prostu pojawiające się na ich drodze wyzwania. Wystarczy, że przyjrzysz się choćby kolegom ze szkoły lub drużyny, do której należy Twój milusiński.

Niektóre dzieci wolą raczej trzymać się na uboczu, reagując na pojawiające się trudności niepokojem i wycofaniem inne natomiast zachowują się śmielej i sprawiają wrażenie przekonanych o własnych możliwościach oraz umiejętnościach. To oczywiście zupełnie naturalne i normalne zjawisko zależne od wielu czynników.

Dzieci podobnie zresztą jak my dorośli różnią się przecież temperamentem, charakterem, indywidualnymi doświadczeniami oraz sposobem postrzegania  świata. Do tego dochodzą jeszcze kwestie związane z wiekiem, płcią  lub aktualnym etapem rozwoju, który u każdego człowieka ma prawo przebiegać nieco inaczej.

Na część z tych elementów zwyczajnie nie mamy wpływu, jest jednak wiele sposobów, dzięki którym możemy pomóc dzieciom budować ich pewność siebie. Na początek  warto jednak odpowiedzieć  na pytanie z czym związana jest pewność siebie i dlaczego ma tak ogromne znaczenie w niemal wszystkich dziedzinach życia?

SAMOOCENA

Jednym z ważnych aspektów odnoszących się do sposobu postrzegania przez dziecko własnej osoby jest oczywiście samoocena. Związana jest ona z emocjami, jakie odczuwa ono w stosunku do samego siebie. Ponieważ najmłodsi dopiero uczą się radzić sobie z emocjami, które towarzyszą im zarówno w chwilach zwycięstwa jak i przede wszystkim  porażek lub trudności, bardzo ważne jest to, by odpowiednio je w tym wspierać.

Nieco więcej, pisaliśmy o tym w naszym poprzednim artykule Jak pomóc dziecku, radzić sobie z emocjami w sporcie?  Im lepiej nasz podopieczny nauczy się rozumieć własne emocje i stawiać im czoła, tym łatwiej będzie mu zbudować stabilną samoocenę.

POCZUCIE WŁASNEJ SKUTECZNOŚCI

Kolejnym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest poczucie własnej skuteczności, czyli to, jak sportowiec ocenia własne możliwości  i szanse, by skutecznie stawi czoła danemu wyzwaniu.

Ważne jest, aby wymagania które stawiamy dziecku podczas treningu, ale także w życiu codziennym, były dopasowane do jego faktycznych umiejętności. Motywujące, ale przy tym realnie możliwe do osiągnięcia. Dające mu poczucie, że zdoła osiągnąć sukces.

PEWNOŚĆ SIEBIE PRZEPISEM NA ZWYCIĘSTWO?

Istnieje sporo badań i statystyk mówiących o tym, że zawodnicy silniej przekonani, iż mogą osiągnąć sukces, faktycznie częściej otrzymują lepsze wyniki w sporcie. Pewność siebie pomaga bowiem kontrolować poziom stresu, redukować napięcie oraz radzić sobie z jego objawami.

Mówiąc krótko, adekwatna do sytuacji samoocena pozwala w pełni wykorzystać Twojemu dziecku jego potencjał i umiejętności zdobyte na sali treningowej. Dlatego też, już niedługo, w następnej części artykułu znajdziesz jeszcze więcej podpowiedzi, jak pomóc dziecku wypracować opisane wcześniej ważne cechy.

Pozdrawiam,

Dominika Cirocka


Zapraszamy Cię też na naszego Facebooka: dzieckoisport.pl – blog dla rodziców