Jak zachęcić dziecko do sportu?

Każde dziecko warto zachęcać do uprawiania sportu. Specjaliści nie mają wątpliwości, a wyniki badań potwierdzają, że sport sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Nie chodzi tylko o rozwój fizyczny, ale również o wzmocnienie psychiki Twojego dziecka. Jednak jak zachęcić dziecko, aby szczerze zainteresowało się sportem? To już nie lada wyzwanie. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak to zrobić.

BĄDŹ WZOREM

Dzieci uczą się przez naśladowanie. Najłatwiej zaszczepić w dziecku radość z uprawiania sportu, gdy robi się to od najmłodszych lat. Bądź aktywnym w sporcie rodzicem – zaproś swoje dziecko do wspólnych aktywności fizycznych.

DOPASUJ AKTYWNOŚĆ DO WIEKU DZIECKA

Nie stawiaj dziecku poprzeczki, której nie jest w stanie przeskoczyć. Bądź uważny w proponowaniu aktywności fizycznej, szczególnie o charakterze rywalizacyjnym. Jeśli dziecko będzie miało poczucie, że nie umie sobie poradzić (i sprostać Twoim oczekiwaniom), może zniechęcić się do podejmowania kolejnych prób.

BĄDŹ UWAŻNYM OBSERWATOREM

Zwróć uwagę na mocne i słabe strony Twojego dziecka. Ta uważność pomoże Ci odkryć, w czym Twoje dziecko czuje się pewnie, a z czym sobie słabiej radzi. Obserwuj zainteresowania Twojej pociechy.

SPORT ZAMIAST TELEWIZORA, TELEFONU KOMÓRKOWEGO CZY KOMPUTERA

Pokaż dziecku, że spędzanie czasu na aktywności fizycznej przynosi dużo radości i satysfakcji. Pozytywnie wpływa na budowanie więzi. Zachęć swoje dziecko i całą rodzinę, by wspólne bycie razem w sporcie stało się rytuałem.

INSPIRUJ I PODĄŻAJ

Postaraj się, by w początkowym okresie przygody ze sportem, dziecko miało dużą różnorodność doświadczenia sportowego. Dzięki temu będziesz mógł podążać za tym, co go najbardziej zainteresuje. Pokazuj różne dyscypliny sportowe – niekoniecznie musisz zapisywać swoją pociechę na zajęcia. Możecie wspólnie oglądać zawody w telewizji, czy poznawać je wyszukując informacji na ich temat w internecie.

NIE WYWIERAJ PRESJI

Jeśli masz swoją ulubioną dziedzinę sportową, nie staraj się na siłę, by stała się równie ulubioną Twojego dziecka. Pozwól dziecku na wybór aktywności fizycznej. Poradź sobie ze swoimi wizjami i oczekiwaniami. Dziecko nie musi ich spełniać.

NIE KRYTYKUJ

Ciągłe wytykanie dziecku błędów z pewnością nie zachęci do uprawiania sportu. Okazywanie niezadowolenia z osiągnięć podcina dziecku skrzydła. Zamiast skupić się na radości z aktywności fizycznej, będzie myślało o tym, czy znowu nie zawiodło.

AKCEPTUJ

W sporcie – jak w życiu – czasem osiąga się sukces, czasem trzeba zmierzyć się z porażką. Pokaż dziecku, że wynik nie ma dla ciebie nadrzędnego znaczenia. Akceptuj również emocje i przeżycia, z jakimi zmaga się młody sportowiec.

ROZMAWIAJ

Dzięki rozmowom budujesz więź z dzieckiem. Masz szansę poznać jego świat wewnętrzny, zainteresowania, przyjaciół, trudności i chwile szczęścia. Bądź otwarty na rozmawianie o uczuciach, z którymi młody człowiek często nie umie sobie poradzić. Masz również szansę na przekazanie wiedzy, dzięki której Twoja pociecha będzie mogła lepiej radzić sobie w przyszłości. Dziel się swoim doświadczeniem i mądrością życiową. Rób to z uważnością i delikatnością.

SŁUCHAJ

Jeśli dziecko chce się podzielić z Tobą swoimi przeżyciami, odłóż wszystkie rzeczy na później. Poświęć mu ten czas. Nie bagatelizuj usłyszanych treści i nie wyśmiewaj ich (co innego śmiać się razem). Traktuj je z szacunkiem.

BĄDŹ BLISKO I WSPIERAJ

Czasami trudno jest połączyć szkołę z zajęciami sportowymi. Dojazdy na treningi, zajęte weekendy. Pomóż dziecku w zorganizowaniu tego czasu. Jeśli to możliwe, przyjdź na trening i mecz. Bądź gotowy na wspieranie go w chwilach, w których tego potrzebuje.

DOCENIAJ

Skup się na staraniach, a nie na wynikach. Zaangażowanie dziecka w to, co robi, powinno być wynagradzanie. Niekoniecznie w sposób materialny. Warto mówić dziecku, że to się zauważa, umieć za to pochwalić. To wpłynie na pozytywną motywację dziecka do dalszych działań.

WSPIERAJ TRENERA

Pozostań w roli wspierającego rodzica. Nie staraj się być trenerem i zastępować jego miejsca. Na pewnym etapie to trener staje się autorytetem. Nie podważaj jego zdania, nie walcz o pozycję. Podważanie kompetencji trenera może wywołać u dziecka niepokój. Wobec kogo być lojalnym? Czy można ufać komuś, komu nie ufa rodzic?

Kilka powyższych rad do wykorzystania nie tylko w sporcie. Szczere zainteresowanie, wsparcie, uważność. To wszystko dla szczęścia dziecka. A szczęśliwe dziecko, to w przyszłości wygrany dorosły.


Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę i nauczyć się wspierać swoje dziecko w rozwoju, możesz zapisać się na nasz kurs online 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Przygotowaliśmy go z myślą o rodzicach, którzy chcą dowiedzieć się jak wiedzę z psychologii sportu, wykorzystać w życiu codziennym.

Jesteśmy pewni, że jako rodzic zmagasz się z wieloma trudnościami. Zastanawiasz się jak pogodzić treningi sportowe i naukę w szkole. Zastanawiasz się jak poradzić sobie ze spadającą motywacją Twojego dziecka. Chcesz wiedzieć jak reagować w sytuacji, kiedy zauważasz, że samoocena Twojego dziecka spada.

Jeżeli te wyzwania są Ci bliskie. Kliknij TU i przeczytaj szczegółowy opis naszego kursu.