jak rodzic może wspierać trenera

W tym artykule dowiecie się, w jaki sposób możecie współpracować i wspierać trenera, aby Wasze dzieci mogły cieszyć się sportem. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy bez waszego udziału trener może w pełni wykonywać swoją pracę? Czy bez współpracy między trenerem, a rodzicami rozwój dziecka jest możliwy?

Trener a rodzic?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, najlepszych: przedszkoli, szkół, nauczycieli, trenerów, klubów. Szkoleniowcy również mają takie cele, również chcą, aby zawodnik jak najlepiej się rozwijał, poszerzał swoją wiedzę i umiejętności. Jeżeli zatem trenerzy i rodzice mają te same cele, to dlaczego o tym zapominają?

Tak naprawdę w tym całym poświęceniu nie chodzi o  nich, tylko o tych najmłodszych – zawodników, którzy zdani są właśnie na osoby dorosłe. A te decyzje podjęte przez rodzica, cele wyznaczone wspólnie z trenerem prowadzą do realizacji marzeń małych sportowców.

RUTYNA

Dziecko już te najmłodsze musi być świadome planu działania. Na początku uczy się jak wygląda trening: przychodzi, przebiera się, rozgrzewa, ćwiczy, rozciąga, kąpie, przebiera, wraca do domu – oczywiście te plany mogą się różnić, ale chodzi o fakt, że dziecko jest przyzwyczajane do pewnej kolejności, którą z czasem wykonuje automatycznie. I tutaj na tym etapie już pojawia się współpraca między rodzicem, a trenerem.

Trener proponuje, a rodzic dostosowuje plan treningowy do codziennych obowiązków. Młodsze dzieci nie są w stanie tego zaplanować w początkowym etapie sportowego życia, bo są na to za małe. Zbudowanie rutyny na samym początku zapobiega późniejszym kontuzjom czy stresom.

Jest to coś co dziecko zna i w czym czuje się bezpiecznie. Tutaj również potrzebne jest zaangażowanie rodziców i coacha, aby dziecko było przygotowane do zajęć, wykonywało polecenia trenera i realizowało plan szkoleniowy, nie zapominając przy tym, że na tym etapie to cały czas jest zabawa i robienie tego co dziecko lubi i co mu sprawia przyjemność.

Po treningu, kiedy szkoleniowca już nie ma, to rodzic sprawuje kontrolę nad wykonaniem ustalonych ćwiczeń, pomaga i tłumaczy, kiedy coś jest niejasne – tak samo jak z pracami domowymi do szkoły.

RELACJE, TRENING, SUKCES

Bardzo często rodzice wcielają się w rolę trenera: w trakcie treningu przejmują jego rolę: zadają ćwiczenia, poprawiają, przeszkadzają. Czy to jest pomocne? Poza tym, że pojawia się chaos, a dziecko  nie wie kogo ma się słuchać.

Po takim zachowaniu trener traci autorytet w oczach zawodnika. Oczywistym jest, że rodzic chce jak najlepiej i zachowuje się w ten sposób, bo mu zależy, ale czy to naprawdę pomaga? Trener ma za zadanie prowadzić treningi, tworzyć plany startowe, skoro został przez Ciebie wybrany tzn. że jest najlepszy w swoim fachu.

Rolą trenera jest szkolenie zawodników, rolą rodzica jest wspieranie dziecka i umożliwianie mu rozwoju. Zaufanie między rodzicami, a trenerem jest bardzo ważne. Marzeniem wszystkich jest sukces sportowy, ale co to tak naprawdę jest, a co oznacza porażka? Czy jest to tylko wygrana czy przegrana?

A może sukces to rozwój, radość, realizacja celów, a przegrana to nie tylko lekcja pokory, ale też  wnioski wyciągnięte z pojedynku i informacja nad czym należy popracować przed następnymi zawodami.  Takie podejście powinni mieć nie tylko trenerzy, zawodnicy, ale także rodzice, bo dzięki temu zwiększy się skuteczność w działaniu.

Nieodłącznym elementem sportu jest porażka, bez niej nie mogłoby być sukcesu. Spróbujcie postrzegać przegrane jako element motywacyjny do dalszej pracy, każde dziecko rozwija się inaczej, to że na danym etapie dziecko nie jest najlepsze wcale nie oznacza, że w późniejszym okresie ta sytuacja nie ulegnie zmianie i odwrotnie.

Warto rozmawiać z trenerem, który jest w stanie obiektywnie ocenić potencjał dziecka. W przypadku, kiedy trener i rodzic są nastawieni na rozwój zawodnika, to szkolenie jest bardziej efektywne, niż kiedy celem jest wynik.

WSPÓŁPRACA RODZIC – TRENER

Dzieci przejmują zachowania od dorosłych, ze względu na fakt, że najwięcej czasu spędzają z rodzicami, to oni w początkowych etapach życia stają się dla nich wzorem do naśladowania. Młodzi zawodnicy obserwują w jaki  sposób dorośli się komunikują z innymi, jak się zachowują, jakie mają nastawienie, a następnie to odwzorowują.

Zawodnicy biorą również przykład ze swoich mentorów, którzy poświęcają im bardzo dużo czasu, obserwują w jaki sposób moja mama czy mój tata rozmawia z moim trenerem, w jaki sposób rodzice wyrażają się o ich szkoleniowcu, kiedy jego nie ma w pobliżu.

Dzieci są bacznymi obserwatorami, nie można ich lekceważyć, trzeba ostrożnie opiniować pracę coacha i umiejętności pociechy. Jeżeli rodzice i trenerzy nie współpracują ze sobą, to zawodnik jest zagubiony, bo nie wie kogo ma się słuchać i kto ma rację, przez co ciężko jest mu się skoncentrować na treningu.

Dobrze jest, żeby rodzic ustalił ze szkoleniowcem warunki współpracy i podzielili obowiązki, tak, aby nie wchodzić w swoje kompetencje i stworzyć dziecku przyjazną atmosferę rozwoju. Dobra relacja między rodzicami, a trenerem przekłada się na harmonię i porządek w sportowym świecie dziecka.

Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzic znalazł nie tylko trenera, którego polubi dziecko, ale także takiego szkoleniowca, któremu przede wszystkim zaufa i pomoże wykonywać pracę. Należy wybrać doświadczonego trenera, który cały czas się szkoli i dokształca, a następnie trzeba dać mu trochę czasu, obserwować dziecko i czekać na efekty.

Pozdrawiamy,

Aleksandra Pogorzelska i Paweł Habrat.


Chciałabyś wszystkiego co najlepsze dla swojego dziecka. Chciałabyś mu stworzyć odpowiednią przestrzeń do rozwoju, jednak boisz się, aby nie wywierać na nim zbyt wielkiej presji. Wiesz dobrze, że taka presja podcina tylko skrzydła i odbiera dziecku całą motywację.

Musisz być jednak świadoma, jaką rolę odgrywa trener w życiu Twojego dziecka. Wielu rodziców popełnia błąd próbując wejść w rolę trenera. To strasznie trudna sytuacja zarówno dla Twojego dziecka, jak i dla Ciebie. Musisz wiedzieć jaka jest rola trenera, a jaka jest rola rodzica, bo tylko wtedy Twoje dziecko ma szansę na rozwój.

Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy kurs online 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Dowiesz się z niego wszystkiego co musisz wiedzieć o roli trenera i nie popełniała tego błędu. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko wzrastało w sprzyjającym otoczeniu, koniecznie kliknij TU i przeczytaj opis naszego kursu.