rola trenera w rozwoju dziecka

Zastanawialiście się kiedyś jaką rolę odgrywa w życiu dziecka trener? Pamiętacie jeszcze jak to było jak sami chodziliście do szkoły i mieliście swojego ulubionego nauczyciela? Zastanawialiście się dlaczego jeden nauczyciel jest bardziej lubiany, a drugi mniej?  Trener sportowy pełni w życiu dziecka funkcję nauczyciela. Czy trener uczy tylko sportu? Czy taka jest jego rola?

JAKA JEST ROLA TRENERA?

Trener odgrywa bardzo ważną rolę w życiu dziecka, dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to osoba, która po rodzicach spędza z zawodnikiem najwięcej czasu. Szkoleniowiec nie tylko uczy dyscypliny sportowej, on również pomaga kształtować charakter dziecka.

Rodzice rozliczają coacha przede wszystkim z wyników – wiadomo, za to płacicie, ale czy to jest najważniejsze? A może ważniejsze jest, że zamiast siedzieć przy komputerze i grać w gry dziecko spotyka się z rówieśnikami, rusza się, rozwija mentalnie, uczy wygrywać/przegrywać.

Z PUNKTU WIDZENIA TRENERA

Żeby pokazać rolę trenera należy zacząć temat od klubu. W dzisiejszych czasach większość klubów sportowych jest nastawiona na zysk, a jak wiadomo zysk przynoszą profesjonalne drużyny, które grają na najwyższym poziomie i osiągają najlepsze wyniki sportowe.

W Polsce system szkolenia jest na etapie raczkowania. Inwestycje są przede wszystkim w najstarszych, ale bez tych najmłodszych nie byłoby tych najstarszych. To jest pierwszy problem z którym musi się zmierzyć każdy szkoleniowiec grup dziecięcych – trzeba przekonać władze klubu, że ta grupa dzieci w przyszłości osiągnie sukces, że to właśnie oni mają potencjał i to właśnie w nich należy zainwestować pieniądze, a te inwestycje w  przyszłości się zwrócą.

Trener także ma aspiracje sportowe, każdy chciałby mieć na koncie wychowanka z sukcesami na arenie międzynarodowej, ale takie perełki zdarzają się niezmiernie rzadko. Presja z którą trener mierzy się każdego dnia jest ogromna, z jednej strony są to wspomniane przed chwilą władze klubu, z drugiej presja rodziców, a także oczekiwania władz, rodziców oraz samego zainteresowanego – trenera.

CECHY DOBREGO TRENERA

Współpraca między trenerem, a zawodnikiem to wzajemna motywacja – trener musi kochać to co robi, aby zarazić swoją pasją podopiecznych, dzieci  muszą kochać to co robią czym motywują trenera. Entuzjazm, pasja, doświadczenie i cierpliwość coacha to czynniki, które w szkoleniu najmłodszych odgrywają bardzo ważną rolę.

Dziecko od razu wyczuje nastrój trenera, będzie wiedziało czy przykłada się on do zajęć, czy po prostu jest obecny na treningu. Szkoleniowiec powinien posiadać nie tylko wiedzę fachową, ale także i ogólną,  niezmiernie ważne jest, aby umiał też tę wiedzę przekazać dalej.

Należy pamiętać, że osoba, której powierzamy nasze dziecko stanie się dla niego wzorem i będzie miała bardzo duży wpływ na jego rozwój. Coach powinien mieć wysokie umiejętności techniczne, aby być w stanie zaprezentować dziecku właściwy ruch i wytłumaczyć jak należy go prawidłowo wykonać, bardziej doświadczeni trenerzy korzystają z pomocy instruktorów, którzy prezentują ćwiczenia, a mentor skupia się wtedy na błędach popełnianych przez dziecko.

To jest ciężka praca. Wyobraźcie sobie  – zapanować nad kilku/kilkunastoosobową grupą dzieci – to nie lada wyzwanie, dlatego nauczyciel musi posiadać zdolności przywódcze.  Musi wiedzieć, kiedy pozwolić zawodnikom na trochę więcej swobody, ale też umieć wyznaczać granice, dzieci muszą wiedzieć kiedy „mają przestać” i liczyć się z konsekwencjami, kiedy tego nie zrobią.

Szkoleniowiec musi posiadać zdolności organizacyjne, to nieodzowny element jego pracy, począwszy od ustalenia treningów sportowych, treningów ogólnorozwojowych (motorycznych), treningów mentalnych (spotkań z psychologiem sportowym), masaży, badań lekarskich, a skończywszy na organizacji wyjazdów na zawody sportowe.

Trener to nie jest tylko osoba, która nauczy dziecko „kopać piłkę” czy „machać rakietką”, to organizator, mentor, mediator w jednej osobie. Wzajemny szacunek , sympatia i posłuch, to są wartości, których nie dostaje się za darmo, tylko ciężką pracą i zaangażowaniem.

PIELĘGNACJA PASJI DZIECKA

Dobry trener powinien wyznaczać cele indywidualnie dla każdego zawodnika, w zależności od jego umiejętności i potencjału. Trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie wywierać zbyt dużej presji na dziecku, aby nie doprowadzić do wypalenia.

Każdy podopieczny jest inny, a rolą coacha jest dostrzeżenie tych różnic. Spośród wszystkich zawodników trener musi wybrać dzieci, które mają potencjał sportowy i pomóc im się rozwijać. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy zawodnicy mają talent do dyscypliny, którą sobie wybrali, jednak jeżeli dają z siebie wszystko, wkładają serce do treningów, to szkoleniowiec powinien im pomóc pielęgnować tę pasję.

Najprawdopodobniej takie dziecko nie zostanie mistrzem, ale na pewno rozwinie się ruchowo, intelektualnie, mentalnie i społecznie. Poprzez uprawianiu sportu u młodego sportowca kształtowany jest charakter, sport uczy: pokory, cierpliwości, samozaparcia, pokonywania trudności, kreatywności, samodzielności, pewności siebie, pracy w grupie i indywidualnej.

Dodatkowo dzięki podróżowaniu dziecko uczy się geografii, a także szkoli języki obce. Badania pokazują, że wychowanie poprzez sport, pozytywnie przekłada się na późniejsze życie zawodowe oraz relacje społeczne.

Wnioski?

Czy trener jest w stanie zrobić to wszystko bez pomocy rodzica? Czy bez współpracy między trenerem, a rodzicami, trener może w pełni pełnić swoją rolę?

To dopiero pierwsza część tego artykułu, a już pojawiło się wiele pytań. Przemyśl je na spokojnie. Za kilka dni pojawi się druga część artykułu. Jeżeli nie chcesz jej przegapić, wejdź na naszego Facebooka: dzieckoisport.pl – blog dla rodziców.

Polub naszego fanpage i bądź na bieżąco z najciekawszymi artykułami ze świata psychologii sportu!


Chciałabyś wszystkiego co najlepsze dla swojego dziecka. Chciałabyś mu stworzyć odpowiednią przestrzeń do rozwoju, jednak boisz się, aby nie wywierać na nim zbyt wielkiej presji. Wiesz dobrze, że taka presja podcina tylko skrzydła i odbiera dziecku całą motywację.

Musisz być jednak świadoma, jaką rolę odgrywa trener w życiu Twojego dziecka. Wielu rodziców popełnia błąd próbując wejść w rolę trenera. To strasznie trudna sytuacja zarówno dla Twojego dziecka, jak i dla Ciebie. Musisz wiedzieć jaka jest rola trenera, a jaka jest rola rodzica, bo tylko wtedy Twoje dziecko ma szansę na rozwój.

Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy kurs online 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Dowiesz się z niego wszystkiego co musisz wiedzieć o roli trenera i nie popełniała tego błędu. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko wzrastało w sprzyjającym otoczeniu, koniecznie kliknij TU i przeczytaj opis naszego kursu.