Kiedy twoje dziecko interesuje się sportem?

Przygoda ze sportem w życiu dziecka rozpoczyna się wraz z podejmowaniem pierwszych aktywności fizycznych. Sport na każdym etapie rozwoju będzie wyglądał inaczej. Zabawy ruchowe z rodzicami, bieganie z kolegami na podwórku,  nauka jazdy na rowerze, to tylko niektóre przykłady z życia pokazujące, że „sport” zaczyna się w bardzo wczesnym dzieciństwie.

To, co często rodzice nazywają „słomianym zapałem”, może być  szukaniem swojej drogi, sprawdzaniem, czy ten rodzaj aktywności jest dla dziecka odpowiedni. Co, jako rodzice, możecie zrobić? Odpowiedź jest dość prosta: obserwować, podążać, dawać wsparcie, doceniać, akceptować, rozbudzać pasję, pokazywać dalekosiężne wizje osiągnięcia mistrzostwa. Jednak proste odpowiedzi nie zawsze są proste do zrealizowania. Co zrobić, by nie zrazić dziecka do aktywności?

Rodzice – jesteście pierwszym i największym autorytetem dla swoich dzieci. To Wy kształtujecie je w procesie wychowania. Wasze postawy, wartości i podejmowane działania wpływają na każdą dziedzinę życia dziecka – również na tę sportową.

Pierwsze prawdziwe treningi z trenerem, pierwsze prawdziwe zawody. Dla rodzica to może być czas na myślenie o karierze sportowej swojej pociechy, o rywalizacji, czekanie na sukces. Jednak dla dziecka to prawdziwy czas na fajną zabawę z kolegami. Rozumienie potrzeb dziecka w jego wieku rozwojowym i podążanie za nimi, pomoże w kształtowaniu prawidłowych postaw i wartości, a także w uniknięciu wielu frustracji obu stronom.

Pamiętaj, że ważne jest zajęcie się sferą emocjonalną dziecka. Poświęć czas na rozmowy o uczuciach, ich rozumieniu, nazywaniu i wyrażaniu. Odnoszenie sukcesów, nie tylko w sporcie, w dużej mierze związane jest z radzeniem sobie z emocjami. Dziecko może mieć kłopot w panowaniu nad wachlarzem uczuć pojawiających się w trudnych momentach rywalizacji i porażek, ale także sukcesów i radości. Bądź wtedy przy dziecku z dużą uwagą, troską i delikatnością. Kluczem do wiedzy o sobie jest rozumienie, akceptacja i przyzwolenie na przeżywanie różnych stanów emocjonalnych. Dzięki temu dziecko może poznawać siebie i w zgodzie ze sobą podejmować nowe wyzwania. To także buduje relację bliskości między Wami oraz uczy wrażliwości na innych.

Jak towarzyszyć młodemu człowiekowi w jego przygodzie ze sportem?

OBSERWUJ co sprawia przyjemność Twojemu dziecku, w czym czuje się pewnie, co go interesuje. Bądź także wyczulony na trudności z jakimi się zmaga, by w odpowiednim momencie reagować.

PODĄŻAJ za potrzebami, pomysłami, uczuciami, pasją. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

DAWAJ WSPARCIE w każdej sytuacji. Gdy Twoje dziecko będzie wiedziało, że może na tobie polegać, że wesprzesz je w trudnych chwilach, z mniejszym lękiem będzie podejmowało samodzielne kroki.

DOCENIAJ wysiłki i starania. Nie wszystko musi zakończyć się sukcesem. Podejmowanie wyzwań to czasem trudniejszy proces. Bez niego osiągnięcie sukcesu jest niemożliwe.

AKCEPTUJ różne stany emocjonalne dziecka.

AKCEPTUJ przegrane i porażki. To bogactwo wiedzy o tym, co można było zrobić inaczej, lepiej, w jakim kierunku nie iść, co poprawić, nad czym pracować. Wiedzę o porażkach zawsze można przekuć w sukces.

AKCEPTUJ zmiany decyzji. Dzieci często podejmują je pod wpływem emocji. Jeśli uważasz, że dziecko podjęło złą decyzję, to staraj się najpierw z nim o tym porozmawiać. Dlaczego tak się stało, jakie emocje towarzyszyły mu, gdy ją podejmował, jakie są korzyści i jakie straty w związku z tym, co można zrobić, by było lepiej. Rozmowa z dzieckiem i pokazywanie szerszej perspektywy pomaga dziecku zrozumieć motywy działania i w przyszłości działać mniej impulsywnie.

Dzięki Twojej AKCEPTACJI, dziecko nauczy się AKCEPTOWAĆ siebie.

ROZBUDZAJ PASJĘ pokazując nowe kierunki. Pozwól dziecku na poznawanie różnych dziedzin. Postaraj się także towarzyszyć dziecku w już odnalezionej pasji. Wysłuchaj co ma do powiedzenia. Nie gaś zapału tych wypowiedzi, by dziecko nie czuło się odrzucone czy upokorzone.

POKAZUJ DALEKOSIĘŻNE WIZJE OSIĄGNIĘCIA MISTRZOSTWA – nie tylko sportowego, ale także życiowego. Samorealizujący się człowiek, ze świadomością swojej wartości, odważnie podejmujący działania, ciekawy świata, uważny na siebie i innych, pewny swoich wartości – to człowiek spełniony, szczęśliwy, mistrz.

NIE WYWIERAJ PRESJI. Okazywanie niezadowolenia z osiągnięć, podkreślanie swoich oczekiwań czy naciski na podążanie inną ścieżką, mogą trwale zniechęcić dziecko do uprawiania sportu. Pamiętaj, że usatysfakcjonowany i dumny z dziecka rodzic, to szczęśliwy młody sportowiec.

W rozwoju kariery sportowej dziecka przychodzi też czas na zmianę autorytetu. To trener staje się tym, który wie lepiej, za kim chce się podążać. To nie znaczy, że rodzić staje się nieważny. Nie walcz z wiedzą i pozycją trenera. W dojrzałym rodzicielstwie można na jakiś czas odsunąć się w cień i nadal być aktywnym, ale obserwatorem.

Pozdrawiamy,

Aleksandra Pogorzelska i Agnieszka Nowicka.


Chcesz wiedzieć jak pomóc dziecku ze spadającą motywacją? Jak pogodzić treningi z życiem codziennym? A może chcesz wiedzieć jak rozmawiać z dzieckiem w sytuacji, kiedy pojawiają się negatywne emocje? Rola sportowego rodzica nie jest prosta, dlatego chcielibyśmy Ci pomóc.

Przygotowaliśmy wyjątkowy kurs online 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Jest on skierowany do rodziców, którzy chcieliby zapewnić odpowiednią przestrzeń do szczęśliwego i prawidłowego rozwoju dla swoich dzieci. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko miało odpowiednie warunki do rozwoju, te 6 Zasad może Ci w tym pomóc.

Kliknij TU i sprawdź w jaki sposób nasz kurs może Ci pomóc.