bramkarz w słońcu

O wręcz gigantycznej roli rodzica w rozwoju swojego dziecka nikogo nie trzeba przekonywać. Czy wlicza się w to sport? Oczywiście i jak najbardziej! Poprzednie artykuły szczegółowo opisywały tematy związane z presją, pierwszymi zawodami, czy też o sytuacji, w której porażka jest szansą na wzrost. Artykuły te podkreślały niebagatelną roli rodziców w tworzeniu przestrzeni do rozwoju dzieci w sporcie.

Co to znaczy być Rodzicem-Kibicem?

Czas na zmierzenie się z kolejnym wyzwaniem – bycie kibicem dla swojego dziecka, dla jego drużyny, ale też dla jego przeciwnika i dla zespołów rywali. Czy nie zdarza Ci się zbyt mocno zaangażować w grę swojego dziecka do takiego stopnia, że wchodzisz w rolę trenera i zaczynasz podpowiadać i instruować?

A może sama byłaś świadkiem krzyków i wyzwisk od innych rodziców w stronę sędziego? Albo słyszałaś od znajomych, że ich córka unika swojego ojca przed i po meczu, bo inne dzieci mówią, że jej tata gwiżdże na drużynę przeciwników? Takie postawy i zachowania tylko zaszkodzą Naszym dzieciom oraz innym osobom, które uczestniczą w danych zawodach.

Z drugiej strony, my rodzice-kibice, wspieramy swoje dziecko, gdy jesteśmy pogodni, zainteresowani i zaangażowani. Nasze dzieci wręcz promieniują z podekscytowania i zyskują dodatkową pewność siebie, gdy jesteśmy uważni w wysłuchaniu ich oczekiwań i wrażeń. Kiedy podkreślamy duch zabawy i fair play w rywalizacji sportowej i wtedy, kiedy wspólnie oczekujemy dobrej atmosfery rodzinnej przed, w trakcie, i po zawodach.

Jaki możemy się do tego przyczynić? Oto obiecanych 5 porad taktycznych dla rodzica-kibica:

1. Jeśli sport dzieci i młodzieży, to tylko pozytywny.

Sport wpływa pozytywnie na rozwój dzieci, daje poczucie radości i spełnienia, ale tylko w określonych warunkach i w określonej formie podanej przez dorosłych. Idea sportu pozytywnego i wypracowane przez nią metody, widzi w sporcie dużo więcej niż wynik, czy imponująca kariera sportowa.

Dla przykładu zasady współpracy, wzajemnego wsparcia, nieustannego doskonalenia się dotyczą także rodziców, w takim samym wymiarze jak trenerów, zawodników, czy działaczy.  Osoby, które są zainteresowane większą ilością szczegółów, zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji Sportu Pozytywnego.

2. Twoje wsparcie dziecka na 110%.

Co jest dla Ciebie ważniejsze: zaistnienie w czasie meczu jako ekspert od piłki koszykowej czy dobro Twojego dziecka? Czy lepiej jest mieć racje co do celowości jednego z podań, czy może jednak dobra relacja z dorastającym synem?

Czy rozładowujące Twoje nerwy spięcie z rodzicem drużyny przeciwnej, opłaci się na dłuższą metę w kwestii postrzegania przez Twoją córka tego, co jest dla ciebie ważne? W roli rodzica-kibica wsparcie jest wymagane na poziomie 110%, czyli wszystko czym dysponujesz i jeszcze trochę.

Warto wiedzieć w jaki sposób presja wpływa na Twoje dziecko. Możesz się tego dowiedzieć z wcześniejszego artykułu:  Czym tak naprawdę jest presja? I dlaczego trzeba chronić przed nią dziecko!

Pamiętaj także, by dać dziecku przestrzeń, aby czuło się komfortowo w relacji z trenerem. A zdrowe podejście do błędów i porażki, to jeden z  koniecznych warunków uczenia się, który jest naturalnym elementem sportowego rozwoju. Możesz się o tym przekonać czytając artykuł: Czy każda porażka jest szansą dla Twojego dziecka? Nie popełniaj tego błędu.

Każdy rodzic chce bycie użyteczny i pomocny dla swojego dziecka. Przygotowanie do pierwszych, a później kolejnych zawodów, jest ważnym elementem wspierającym rozwój Twojego dziecka w sporcie. Jeżeli chcesz wiedzieć jak to zrobić, polecam Ci artykuł: Jak wspólnie z dzieckiem przygotować się do pierwszych zawodów?

A co jeśli chodzi o inne strategie na wspieranie dziecka w sporcie? Z naszej strony proponujemy Ci zapisanie się na kurs online6 Zasad Wspierającego Rodzica. Są tam informacje i ćwiczenia, zarówno dla Ciebie, Twojego dziecka, jak i wskazówki do wspólnych rozmów.

3. Radość i duma z uczestnictwa na dwa głosy: Twój i dziecka.

Pogodny dzień, kilkadziesiąt zainteresowanych sportem osób, Twoja córka w odprasowanym stroju: z uśmiechem na twarzy, pełna energii, gotowa pokazać nowe umiejętności. Czysta radość, nieprawdaż? To szczęśliwa chwila dla niej, ale także dla Ciebie.

Po drugie, to że Twoje dziecko dodatkowo oprócz szkoły zajmuje się sportem, to powód do dumy: Twojej i Twojego dziecka. Czy nie warto nadać tym minutom, godzinom, i miesiącom kibicowania takiego właśnie charakteru?

Na przykład krótkie pytanie: „Z czego się dziś ucieszysz w związku z nadchodzącym meczem?”; czy też krótkie stwierdzenie: „Podziwiam Cię, że łączysz szkołę ze sportem, i to tak dobrze!”, uruchamiają pozytywne emocje i oczekiwania! Wspólnie możecie się dzielić tą radością i dumą.

4. Szacunek na 5-iątkę!

W dużym skrócie – szacunek: do Twojego dziecka, do jego trenera/trenerów, do przeciwników, do sędziów, do innych rodziców, do innych obecnych bez względu na ich role. To również szacunek do siebie samego.

Wzajemna poszanowanie buduje znajomości i przyjaźnie, stwarza doskonałą atmosferę do uczenia się i rywalizacji. Daj poczucie bezpieczeństwa. Taka atmosfera motywuje, mobilizuje i uskrzydla. Również Twoje dziecko.

5. Autorefleksja: Jaki ze mnie Rodzic-Kibic?

W roli Rodzica-Kibica, jeśli coś mówię, robię, proponuję – to dobrze zadać sobie pytanie: czemu to ma służyć? Czy moje zachowanie akcentuje pozytywne strony sportu? Czy wspiera moje dziecko?

Czy przyczyniam się do szerzenia radości i dumy, i innych pozytywnych emocji, które staja się w tej samej sekundzie składnikami mojego życia i życia mojego dziecka?  Czy emanuje z moich działań szacunek dla wszystkich uczestników dzisiejszego wydarzenia?

Autorefleksja to sprawdzone narzędzie w samodoskonaleniu się. Polepszanie się w roli Rodzica-Kibica nie jest wyjątkiem. Docenianie swoich silnych stron jest motywujące i dodatkowo przekłada się na cenne doświadczenia naszych pociech w sporcie.

Pozdrawiamy,

Artur Poczwardowski i Ola Pogorzelska.


Wszystkich rodziców zapraszamy na naszego Facebooka: dzieckoisport.pl – blog dla rodzicówZnajdziecie tam masę ciekawych artykułów na temat psychologii spotu i sposobów na wspieranie dzieci w rozwoju.