jakie pytania zadają sobie rodzice

Czy naprawdę jest tak, że wiemy wszystko o naszych dzieciach? Czy naprawdę ich słuchamy? Liczymy się z ich zdaniem? Czy nasze dzieci mają możliwość podejmowania samodzielnych decyzji? Czy ponoszą za nie odpowiedzialność?

JAKICH BŁĘDÓW NIE WARTO POPEŁNIAĆ?

Wiadomo, we wszystkim musi być umiar. Dziecko musi wiedzieć, że ostateczny głos należy do rodzica. Jednak powinno wiedzieć, że również ma coś do powiedzenia, a jego zdanie ma znaczenie. Starajcie się wspólnie rozważać jakie są „za” i „przeciw”, a dopiero później podejmujecie decyzję. Dzięki temu wasza więź będzie dużo silniejsza.

Zastanówmy się przez chwilę, na jakie błędy trzeba szczególnie uważać? Błędy te często wynikają z naszej dobrej woli, ale nasze zachowanie nie jest w tych sytuacjach dopasowane do potrzeb naszego dziecka. Starajmy się o tym pamiętać, bo dzięki temu będziemy mogli stworzyć naszemu dziecku właściwą przestrzeń do rozwoju.

1. Przecież dziecko nie wie co jest dla niego dobre.

Jeżeli rodzice dużo rozmawiają z dziećmi, to doskonale zdają sobie sprawę, że nawet maluchy mają bardzo jasne wyobrażenie o tym czego i dlaczego chcą. Z tego względu istotne jest rozmawiać z młodym człowiekiem (małym sportowcem) od samego początku. Taka postawa będzie miała pozytywny wpływ na rozwój osobisty i karierę sportową.

Nie zakładaj nigdy z góry, że Twoje dziecko nie wie, co jest dla niego dobre. Oczywiście może nie być wszystkiego od razu pewne. Czasami musi spróbować kilku rzeczy, aby upewnić się, czego tak naprawdę potrzebuje. Twoim zadaniem jest zachęcać dziecko do tego, aby nauczyło się ono rozmawiać o swoich potrzebach.

2. Oczywiście, że nie wywieram presji na dziecko…

Presja, którą wywieramy jako rodzice nie musi być werbalna i nie zawsze zdajemy sobie z niej sprawę. Nasza mowa niewerbalna: gesty, mimika, stosunek do dziecka, są odbierane przez nie bardzo poważnie. Dzieci są bardzo wrażliwe. Często jesteśmy nieświadomi, że dziecko czuje presję, ale musimy się nauczyć ją rozpoznawać u naszych pociech.

Musimy się nauczyć jak unikać sytuacji, w których dziecko czuje, że wywieramy na nie presję. Zwracajmy szczególną uwagę na sytuacje, które są najtrudniejsze dla dziecka. Wspierajmy je zarówno przed treningami, jak i zawodami.

Czasami warto pomyśleć nad tym, co tak naprawdę chcemy dziecku powiedzieć. Łatwo wtedy powiedzieć o kilka słów za dużo, przez co dziecko będzie odczuwało na sobie zbyt wielką presję. Obserwujmy więc uważnie reakcję naszych dzieci na to co mówimy i starajmy się robić to coraz lepiej.

3. Jestem odpowiedzialny za sukces i porażkę mojego dziecka.

Już od momentu kiedy dziecko jest na początku swojej przygody ze sportem, musimy sobie zdawać sprawę, że to ono robi karierę sportową, a nie my. Jako rodzice musimy zapewniać naszym dzieciom opiekę, umożliwiać rozwój, wyznaczać granice i pomagać gdy tego potrzebują.

Ale to jak, czy i kiedy dziecko będzie korzystało z naszego wsparcia, to już jest jego wybór. Takie postawienie sprawy odciąża obydwie strony i sprawia, że tworzy się normalna, zdrowa relacja rodzic-dziecko, w której panuje jasny podział obowiązków, dobra atmosfera i komunikacja.

Dzięki temu od samego początku poprzez sport uczymy dziecko samodzielności i odpowiedzialności. Kiedy będziemy brali na siebie zbyt dużą odpowiedzialność za wyniki naszego dziecka, odbierzemy mu możliwość do prawidłowe rozwoju. A przecież każdemu z nas chodzi o to, aby dziecko rozwijało się nie tylko w sporcie, ale też wzrastało w życiu.

4. Jak dziecko będzie się źle uczyło to nie będzie mogło trenować.

Bardzo często rodzice redukują ilość treningów, jeżeli oceny szkolne zaczynają spadać. Zanim zadzwonicie do trenera i zrezygnujecie z połowy treningów, odpowiedzcie na ważne pytania: czy dziecko ma wyznaczony czas na naukę? Czy efektywnie go wykorzystuje?

Jeżeli nie, to dlaczego tak się dzieje? Czy ma jasno określone cele w zakresie edukacji i szkoły? Czy naprawdę jest przemęczone treningami, czy po prostu szkoła mniej je bawi? Tylko jeżeli ilość treningów faktycznie wpływa na słabe wyniki w nauce należy je ograniczyć.

Jeżeli to nie jest przyczyna, zamiast rezygnować ze sportu warto znaleźć sposób, jak usprawnić czy też umożliwić dziecku potrzebną edukację. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie odpowiedniej przestrzeni do nauki dla naszego dziecka. Często jednak musimy mu pomóc, aby nauczyło się wykorzystywać tę przestrzeń.

JAK RODZIC MOŻE ODNALEŹĆ SIĘ W SPORTOWYM ŻYCIU DZIECKA?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad sobą i swoim udziale w sportowej karierze dziecka? Dziecko jest na pierwszym miejscu odkąd pojawia się na świecie, ale rodzic też przeżywa, odczuwa i zastanawia się co może zrobić lepiej, inaczej. Jakie pytania warto sobie postawić? Na jakie pytania powinien szukać odpowiedzi każdy Sportowy Rodzic?

1. Jakie emocje pojawiają się u Ciebie, kiedy Twoje dziecko wygrywa, a jakie kiedy przegrywa:

Jakie emocje okazujesz dziecku jak wygra?

Jakie emocje okazujesz dziecku jak przegra?

Do kogo są skierowane te emocje?

Jakie są ukryte impulsy w takich sytuacjach, co tak naprawdę chcę przez to pokazać?

2. Jakie tak naprawdę mam oczekiwania względem mojego dziecka?

Czy potrafię rozmawiać wprost z dzieckiem o swoich oczekiwaniach?

Czy mówię wprost o swoich oczekiwaniach względem innych osób w rodzinie? Czy mówię otwarcie o oczekiwaniach względem partnera? Czy dziecko może się tego nauczyć, kiedy mnie obserwuje?

Czy potrafię otwarcie rozmawiać o oczekiwaniach względem swojego dziecka z jego trenerem?

3. Jak oceniam swoje dziecko?

Jak oceniam i mówię o wynikach swojego dziecka wewnątrz rodziny?

Jak oceniam i mówię o wynikach swojego dziecka poza rodziną (trener, znajomi, nauczyciele)?

Jak reaguję na rozwój sportowy? Jak na sukcesy? Co z tego komunikuję mojemu dziecku? Jak je wzmacniam?

4. Czego oczekuje ode mnie moje dziecko? Po czym to rozpoznaję?

5. W jaki sposób rozmawia się o sporcie w domu? Jaką przestrzeń domowych rozmów zajmuje sport? Jak się z tym czują pozostali członkowie rodziny?

6. Jaki mam stosunek do trenera?

7. Czy mam jakąś alternatywę dla sportu?

8. Dzieci i młodzież często prezentują roszczeniową postawę względem rodziców. Nie zastanawiaj się czy to jest normalne, a zamiast tego odpowiedz sobie na pytanie:

Co powoduje taką postawę? Jaka wiadomość do mnie dociera? Co może się kryć za taką postawą mojego dziecka?

Jaki jest mój cel, jaki dziecka?

Jakie strategii działania mogą pomóc mojemu dziecku?

Czego moje dziecko powinno się nauczyć, aby zmienić swoją postawę na bardziej korzystną?

CO ZROBIĆ, KIEDY NIE JESTEŚ PEWIEN JAK POMÓC SWOJEMU DZIECKU?

Najważniejsze jest to, abyś jako rodzic stale obserwował swoje dziecko. Staraj się zwracać szczególną uwagę na zmiany, które się pojawiają. Rozmawiaj z dzieckiem na temat tych zmian. Staraj się być na bieżąco z trudnościami swojego dziecka, bo tylko wtedy będziesz mógł zareagować w odpowiednim momencie.

Czasami jednak brakuje nam wiedzy na temat tego jak możemy pomóc swojemu dziecku. Z całego serca chcielibyśmy coś zrobić, ale nie do końca jesteśmy pewni, czy to zadziała. Mamy to szczęście, że dostęp do wiedzy jest w dzisiejszych czasach naprawdę łatwy.

Warto więc stale się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. Dzięki temu będziemy dobrym wzorem do naśladowania. Jeżeli będziesz wiedzieć jak dbać o rozwój motywacji swojego dziecka, jak z nim rozmawiać o najtrudniejszych emocjach, a także jak nie wywierać na nim zbyt dużej presji, to będziesz mu w stanie pomóc w wielu sytuacjach.

Czytaj książki na ten temat. Odwiedzaj naszego bloga i inspiruj się, aby Twoje dziecko miało jeszcze lepsze warunki do rozwoju. Pamiętaj, że sport jest świetnym sposobem na ogólny rozwój dziecka. Przez sport możesz nauczyć je samodzielności i odpowiedzialności. Spot to też świetna lekcja pokory i cierpliwości.

Wiemy z jakimi problemami zmagają się rodzice, dlatego przygotowaliśmy kurs online, w którym pokazujemy, jak poradzić sobie z trudnościami, które pojawiają się najczęściej. Nasz kurs 6 Zasad Wspierającego Rodzica jest świetnym sposobem na to, aby pogłębić swoją wiedzę o wychowaniu dzieci, które chcą rozwijać się poprzez sport.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat kursu, kliknij TU i sprawdź, czego możesz się po nim spodziewać. Jesteśmy pewni, że kurs ten odpowie na potrzeby większości rodziców, bo właśnie z taką myślą go przygotowywaliśmy.