młody trener

Pierwsze zawody? Pierwszy ważny mecze? Pierwsza okazja do zaprezentowania swoich umiejętności? Jak się do tego przygotować? Jak przygotować do tego spotkania swoje dziecko? Jak znaleźć wspólny sposób działania, aby przygotowania szły sprawnie?

Pierwsze zawody są bardzo ważne!

W zależności od wieku dziecka wkład rodzica w przygotowanie jest mniejszy  (w przypadku starszego dziecka) lub większy (w przypadku młodszego dziecka).  Ważne jest, aby rodzic zrobił wszystko co możliwe po jego stronie, aby wspomnienie małego zawodnika z pierwszej rywalizacji było miłym wspomnieniem.

To jak przygotujemy dziecko do tych pierwszych występów, będzie owocowało w przyszłości, kiedy już będzie starsze i zacznie korzystać z wiedzy i doświadczenia zdobytych podczas pierwszych startów.

Na jakie pytania należy poznać odpowiedzi?

W zależności od dyscypliny sportowej, przygotowania wyglądają inaczej.  Każda dyscyplina charakteryzuje się czymś innym, dlatego wymaga to indywidualnego podejścia w każdym przypadku.

Przykładowo ważne jest aby na początku zastanowić się, czy  sport jaki uprawia dziecko jest zimowy czy letni? Czy jest indywidualny czy drużynowy? Czy zawody odbywać się będą w hali czy na świeżym powietrzu?

Jeżeli masz doświadczenie związane z przygotowaniem do uprawianej przez dziecko dyscypliny nie będziesz miał problemu z zaopatrzeniem i planowaniem. Jeżeli jednak też stawiasz pierwsze kroki razem z dzieckiem, warto skorzystać z pomocy trenera.

Kluczowe pytania, które pomogą dziecku przygotować się do pierwszych zawodów:

Ile czasu trwają zawody? Czy jest to godzina, jeden dzień czy dwa?

O której godzinie dziecko zaczyna zawody?

Czy trzeba być wcześniej?

Ile czasu ma dziecko od przyjazdu do startu?

Gdzie odbywają się zawody? (hala, otwarta przestrzeń)

Czy ma się wcześniej rozgrzać  (rozciągnąć)?

Jak zaplanować dzień?

Jaki prowiant powinien ze sobą zabrać (woda, izotonik, batony, kanapki, banan)?

Czy są jakieś potrzebne dokumenty, które dziecko będzie musiało przedstawić?

Czy zawody są bezpłatne czy trzeba opłacić wpisowe? jeżeli tak to jaka to jest kwota?

Gdzie można znaleźć informacje odnośnie zawodów? czy jest jakaś strona internetowa?

Czy jest regulamin zawodów?

Jeżeli odpowiedzi na te pytania będziecie mieli wcześniej, to nic was nie powinno zaskoczyć, a to oznacza, że dziecko będzie mogło skupić się tylko na rywalizacji.

Małe dzieci potrzebują więcej czasu, żeby się oswoić czy przyzwyczaić do nowych miejsc, osób czy sytuacji. Jeżeli wiedzą gdzie co się znajduje i jaka jest kolejność działań czują się komfortowo i bezpiecznie.

Oczywiście nie da się przygotować dziecka na wszystkie sytuacje, ale są pewne rzeczy, które się powtarzają. Warto się na nich skupić, bo mogą one zapewnić dziecku większy komfort i poczucie bezpieczeństwa.

O czym warto szczególnie pamiętać?

HARMONOGRAM ZAWODÓW

Postaraj się stworzyć wraz ze swoim dzieckiem plan dnia poprzedzającego start oraz harmonogram zawodów. Uwzględnij w nim takie punkty:

DZIEŃ POPRZEDZAJĄCY ZAWODY

Postarajcie się, aby ten dzień nie różnił się znacząco od analogicznych dni nie przed zawodami. Postarajcie się uwzględnić tutaj potrzebne do startu elementy,  którymi wzbogacicie standardowy dzień.

PAKOWANIE

Torbę, plecak, czy termobag, najlepiej spakować w przeddzień zawodów. Wtedy jest jeszcze czas, aby zadbać o sprzęt sportowy, jeżeli się o czymś wcześniej zapomniało, to można to jeszcze naprawić. Stwórzcie wraz z dzieckiem listę niezbędnych rzeczy, uwzględnijcie w niej napoje, jedzenie oraz ubrania na start i na przebranie po starcie.

LISTA CZYNNOŚCI

Na pozór oczywiste sprawy w sytuacjach stresowych uciekają. Niech na liście znajdą się faktycznie wszystkie czynności, które dziecko musi wykonać przed zmaganiami, począwszy od przebrania w strój sportowy, poprzez rozplanowanie przyjmowania płynów i posiłków, a skończywszy na kąpieli i przebraniu po zawodach.

Postarajcie się pomóc dziecku wyrobić sobie nawyk zakładania dodatkowej warstwy odzieży podczas przerw w takich sportach jak tenis, lekkoatletyka, czy narty. Innymi słowy we wszystkich, w których jest lub może być niska temperatura i w przerwach od wysiłku nie można zapomnieć o utrzymaniu ciepła.

DODATKOWY CZAS

Zaplanujcie przyjazd 15 minut przed rozpoczęciem zawodów. Dzięki temu będziecie mieli dodatkowy czas, aby odnaleźć biuro zawodów, sprawdzić gdzie są szatnie czy toalety. Po prostu będziecie mieli możliwość poznania obiektu wcześniej – na spokojnie, bez pośpiechu.

Dobry przykład dla małego obserwatora

Już nie raz pisaliśmy o tym, że dziecko jest obserwatorem. W tym przypadku nie jest inaczej, mały sportowiec będzie starał się ciebie naśladować, jeżeli Ty zachowasz spokój i będziesz opanowany w tym ważnym dla całej rodziny dniu to on również.

Dlatego bardzo ważne jest, abyś zadbał o swoje emocje, postaraj się, aby były one pozytywne. Jeżeli start zawodnika w rywalizacji będziesz postrzegał jako zabawę i przygodę, to dziecko również będzie rozluźnione i gotowe do zmagań.

Pozdrawiamy,

Aleksandra Pogorzelska i Paweł Habrat.


Drogi Rodzicu! Zapraszamy Cię również na naszego Facebooka:
dzieckoisport.pl – blog dla rodziców