Jak motywować dziecko w sporcie?

Warto zadbać o motywowanie młodych sportowców, gdyż to właśnie ten aspekt napędza całą fizyczność. Motywacja związana jest z dominującymi potrzebami takimi jak: rozrywka, zabawa, aktywność ruchowa, radość z uprawiania sportu oraz przynależności do grupy i poczucia własnej wartości.

Jak możesz pomóc dziecku rozwijać te potrzeby?

Ważne jest dbanie o rozwój tych potrzeb, gdyż budują one najcenniejszy rodzaj motywacji, a więc motywację wewnętrzną. Bardzo ważne jest również rozwijanie pasji i marzeń dziecka. Marzeniem młodych zawodników jest chęć bycia w przyszłości mistrzem w swojej dyscyplinie.

Warto towarzyszyć dzieciom w tej drodze i pokazywać im sposoby do tego, by kiedyś mogły to osiągnąć. Jeśli będzie temu towarzyszyła radość, to ułatwi im to dłużej utrzymać się w treningach i wpłynie korzystnie na zaangażowanie.

Jak wspierać dziecko w sporcie?

Chwal i wzmacniaj zachowanie, a nie jedynie wynik. Do osiągnięcia celu sportowego niezbędna jest ciężka praca. Przebycie tej drogi do zdobywania mistrzostwa jest kluczem do sukcesu. Skupienie się wyłącznie na wyniku, często bardziej frustruje niż pomaga.

Ważne jest wyjaśnianie przyczyn wygranych i przegranych. Gdy młody zawodnik będzie ich świadomy, pozwoli mu to skupić się na tych elementach, które są kontrolowalne, na które ma wpływ. W pracy z małym sportowcem nie skupiam się wyłącznie na wyniku sportowym. Jest wiele obszarów, którym poświęcam zdecydowanie więcej czasu. Są to: taktyka, technika i psychika.

Warto poświęcić czas, by uczyć dziecko czerpania satysfakcji z osiągania celów. Dzięki temu rozwój w innych obszarach będzie równie satysfakcjonujący jak sam trening,  czy start w zawodach.

Mała niespodzianka?

Po ostatnim artykule Zachęć dziecko do sportu – 13 praktycznych porad dostaliśmy kilka pytań od rodziców o to, jak mogą dowiedzieć się czegoś więcej na temat podstaw psychologii sportu. Jakiś czas temu przygotowaliśmy kurs online właśnie z podstaw psychologii sportu: ABC Psychologii Sportu.

W tym kursie można poznać podstawowe elementy, które mogą mieć wpływ na zaangażowanie Waszego dziecka w sporcie. Dla naszych czytelników mamy wyjątkowy prezent. Wystarczy przy zamówieniu kursu wpisać hasło „dzieckoisport.pl” aby otrzymać 30% rabat. Tak dużego rabatu nie znajdziecie nigdzie poza naszym blogiem.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak dokładnie kurs wygląda w środku, polecam Ci artykuł: Jak wygląda kurs ABC PSYCHOLOGII SPORTU od kuchni? Zrobiliśmy nawet kilka zdjęć ćwiczeń, aby pokazać Ci jak starannie je przygotowaliśmy. To naprawdę fajna zabawa wykonać te wszystkie zadania i ćwiczenia ze swoim dzieckiem.

Pozdrawiamy,

Paweł Habrat i Aleksandra Pogorzelska.


Aby kupić kurs wystarczy kliknąć TU >> ABC Psychologii Sportu. Koniecznie pamiętaj wpisać hasło „dzieckoisport.pl”, bo naprawdę zależy nam na rozwoju naszych czytelników.