mała baletnica

Dziecko już od najmłodszych lat musi się nauczyć, że zwycięstwa i porażki będą częścią jego życia. Im wcześniej zawodnicy znajdą swoje sposoby na radzenie sobie z niepowodzeniami tym łatwiej im będzie w przyszłości.

Jak radzić sobie z porażką?

Już na tym etapie ważne są również reakcje rodziców – warto zadać sobie pytania: jak ja sobie radzę z porażką? Jak w przypadku porażki traktuję innych? Jak reaguję na porażkę mojego dziecka? Dzieci nie są w stanie realistycznie oszacować swoich możliwości i umiejętności.

Dlatego rodzice w domowych obowiązkach, a trenerzy w sportowych wyzwaniach muszą im pomóc wyznaczać cele (nie za łatwe, ale też nie za trudne), które będą przez nie realizowane. Zawodnik jest obserwatorem, im młodszym tym bardziej bacznym, dlatego reakcja rodziców zarówno na swoje jak i na jego niepowodzenia jest brana przez dziecko pod lupę.

Dziecko dokładnie obserwuje, czy rodzic w momencie porażki stara się coś poprawić, wyciąga wnioski (jest aktywny) czy obwinia całe otoczenie i nie dostrzega swojej winy (jest pasywny)? Od postawy rodzica bardzo dużo zależy. Jeżeli chcesz pomóc swojemu dziecku radzić sobie z porażką, najpierw skup się na sobie.

NASTAWIENIE

„I tak sobie z tym nie poradzę, dlatego nie będę próbował”, „po co mam to robić skoro i tak się nie uda”, jak często słyszeliście te pytania? To jest pancerz ochronny dla dziecka przed niepowodzeniem i frustracją związanymi z porażką, kiedy nie ma pomysłu jak sobie z daną sytuacją poradzić, dlatego łatwiej mu jest założyć, że się nie uda, aby uniknąć negatywnych emocji albo też przez strach związany z rywalizacją.

W tym momencie pojawia się rodzic i trener. Rodzic, który w domowych wyzwaniach może pokierować dzieckiem tak, żeby samo wpadło na rozwiązanie (nie dawaj gotowych). Trener, który wesprze w tych sportowych. Ważne jest, aby rodzic, który spędza z dzieckiem czas z nim rozmawiał i przede wszystkim go słuchał.

Każde dziecko jest inne – jedno będzie opowiadało o wszystkim co się dzieje, a drugie będzie bardziej skryte i pytaniami trzeba będzie nakłonić je do rozmowy. Ważne jest, żeby dzieci nie czuły się oceniane przez rodziców, żeby im ufały i zwierzały się, dzieliły radościami, ale też nie bały się mówić o swoich wątpliwości czy rozterkach – w ten sposób, wiedząc co się dzieje i co powoduje zły nastrój dziecka łatwiej ci będzie mu pomóc.

Na nastrój dziecka najczęściej mają wpływ bieżące wydarzenia, to że jakiś kolega je obraził albo podczas treningu wypadł lepiej niż on, a takie sytuacje mogą spowodować spadek humoru czy nawet motywacji.

PORAŻKI

Nie można i nie powinno się nawet próbować chronić dzieci przed  wszystkimi porażkami, niepowodzeniami i rozczarowaniami. One się w ten sposób uczą i kształtują charakter. Z punktu widzenia sportowego, jeżeli dziecko cały czas wygrywa, to pierwsza porażka będzie dla niego końcem świata, natomiast jeżeli jest przyzwyczajone do tego, że raz się wygrywa, a raz przegrywa, to wtedy nauczy się wyciągać wnioski po nieudanych meczach i lepiej przygotowywać się do kolejnych zmagań.

W prawdziwym życiu też nie wszystkie próby kończą się sukcesami, dlatego trzeba też nauczyć się przegrywać. Zawodnik musi być świadomy, że czasem coś nie wyjdzie tak jak się założyło mimo najlepszych chęci.

Rodzice też muszą zdawać sobie z tego sprawę i nauczyć się, że dziecko też nie będzie zawsze wygrywało, że czasem przegra. Bardzo ważne, aby nie myślało, że jest przez to mniej warte, czy że zawodzi.

Trzeba mu powtarzać jak wartościowym człowiekiem jest, pokazywać jego najlepsze cechy  i umiejętności, które opanował, aby pomóc mu budować jego pewność siebie. To wy – rodzice jesteście w takich momentach osobami, które muszą być dla dziecka, ale nie źli, że mu nie wyszło, tylko wspierający.

SZANSA

Trzeba dziecku wytłumaczyć, że porażka nie przekreśla jego sportowej kariery, że takich niepowodzeń jeszcze parę będzie. Jeżeli dziecko się tego nauczy, zrozumie, że tak się dzieje i że dzięki temu ma możliwość poprawy tego co mu nie wychodzi i może doskonalić siebie.

Dzięki temu w dorosłych życiu będzie miało już wypracowane sposoby na poradzenie sobie z niepowodzeniami i to nie tylko tymi sportowymi, ale także i zawodowymi.

Jak powiedział Winston Churchill „sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”.

Każda porażka powoduje kryzys, ale trzeba nauczyć się i dziecko postrzegać ten kryzys jako szansę, którą dostajemy na dopracowanie techniki, taktyki, czy po prostu na dalszy rozwój.

Twój świadomy wybór?

Wielu rodziców zastanawia się jak może wspierać swoje dziecko w rozwoju. Jednak na tych zastanowieniach bardzo często się kończy. Rodzice nie podejmują aktywnego działania i czekają. To duży błąd, ponieważ do najtrudniejszych sytuacji, które pojawią się w karierze Twojego dziecka, lepiej przygotować się wcześniej.

Właśnie takim tematem jest umiejętność radzenia sobie z porażką. Jeżeli jako rodzic nie jesteś pewien, że potrafisz nauczyć swoje dziecko wyciągać wnioski z porażki, zastanów się jak możesz się tego nauczyć. Z naszej strony proponujemy Ci zapisanie się na kurs online: 6 Zasad Wspierającego Rodzica. 

W tym kursie dokładnie omawiamy jak możesz pomóc swojemu dziecku w tym temacie. Kurs jest wygodny, bo możesz go zrobić w każdej wolnej chwili. Jesteśmy pewni, że każdy rodzic powinien wiedzieć w jaki sposób wspierać swoje dziecko w tym szalenie ważnym aspekcie. W końcu porażka jest nieodłącznym elementem rozwoju i sukcesu.

Pozdrawiamy,

Aleksandra Pogorzelska i Paweł Habrat.