Jak zachęcić dzieci do sportu?

Smartfony, tablety, przenośne konsole, komputery – nasze dzieci, chcąc nie chcąc, wpadają w sidła rozrywek, które jeszcze kilkanaście lat temu były dostępne wyłącznie dla elity. Obecnie, niemal każdy brzdąc w wieku szkolnym posiada urządzenie mobilne. Jak w tak szybko zmieniającym się świecie zadbać o świadomy rozwój dziecka? Jak je zachęcić do uprawiania sportu?

Dzieci pozostawione same sobie z pewnością nie zrezygnują z możliwości łatwego i bez wysiłkowego spędzania czasu. Jeżeli zależy Ci na ukształtowaniu w latorośli dobrych nawyków i udowodnieniu, że świat wirtualny nie jest tak ekscytujący jak realny, musisz podjąć trud i zadbać o jego właściwą socjalizację. Nieodzownym elementem wychowania jest uświadomienie dziecku, jak ważnym elementem życia jest sport.

Dzięki swoim zachowaniom i zdrowym nawykom dajesz dziecku dobry przykład. Pamiętaj, że zanim zaczniesz wymagać aktywności od pociechy, sam musisz tę aktywność podjąć. Sport daje wiele ukrytych korzyści. Oprócz doskonalenia formy fizycznej masz możliwość zawarcia nowych znajomości i rozwijania zainteresowań.

Co więcej, to doskonały trening systematyczności i odpowiedzialności. Dziecko, które uczestniczy w zajęciach grupowych, wie, że musi przychodzić na ćwiczenia o określonych porach dnia – bez względu na to czy ma ochotę, czy też nie. Dodatkowo, dzieci, które dzielą wolny czas na sport, zabawę z kolegami i naukę, osiągają lepsze wyniki w szkole niż ich „nieaktywni” rówieśnicy.

Jeżeli chcesz zaszczepić w swoim dziecku miłość do sportu, zastosuj metodę małych kroków. Początkowo wystarczy krótki spacer, w czasie którego dziecko pozna nowe i ciekawe miejsca. Jeżeli macie psa, możecie pojechać za miasto i odbyć dłuższą przechadzkę po lesie. Z czasem warto poszerzyć aktywność o bieganie czy wspólne gry. Dzieci uwielbiają zabawy, np. w berka czy chowanego, podchody i gry wymagające strategicznego myślenia.

Korzystając z tego, że młodzi ludzie są ciekawi świata, można urozmaicić wspólne wypady ciekawymi historiami. Jeżeli dysponujesz większą ilością czasu, koniecznie zabierz swoją pociechę w miejsce o szczególnych walorach historycznych i kulturowym. Doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu są wspólne wyprawy rowerowe organizowane do lokacji położonych blisko miejsca zamieszkania i poprzedzone historią dotyczącą tego miejsca. Dzieci będą zachwycone możliwością wysłuchania ciekawego wywodu i spędzeniem czasu w gronie najbliższych, a jazda na rowerze będzie kojarzyć się wyłącznie z czymś pozytywnym.

Kwestią priorytetową jest tworzenie pierwszych zdrowych nawyków przy obecności rodzica, w bezpiecznym środowisku, bez elementu przymusu. Dziecko powinno czuć się komfortowo w nowym otoczeniu i podczas wykonywania nieznanej dotąd aktywności. Jeżeli dziecko zobaczy, że aktywność fizyczna jest czymś przyjemnym, być może zechce ćwiczyć w zorganizowanej grupie sportowej.

Samo przekonanie brzdąca, że aktywność fizyczna jest „fajna” nie powinno sprawić większego problemu – pamiętajmy bowiem, że ruch jest naturalną potrzebą dziecka, dlatego wystarczy, że rodzic będzie podążał za jego dynamiką i potrzebami. Nie warto zatrzymywać dziecka w obawie o zabrudzenie czy niegroźny upadek. Upadki i niepowodzenia to całkowicie normalna sprawa. Do 10 roku życia u dziecka rozwija się najwięcej sfer związanych z jego funkcjonowaniem fizycznym i intelektualnym – ruch to najlepszy stymulator tych procesów.

Jak zachęcić dziecko do sportu?

  • Pamiętaj, że ruch to przyjemność. Pokaż swojemu dziecku, że sport jest zabawą i aktywnością równie przyjemną i satysfakcjonującą co siedzenie przy komputerze.
  • Nie bądź represyjny. Nie mów swojemu dziecku, że najważniejsze są wyniki. Sport to zabawa, a nie rywalizacja.
  • Nie przeciążaj dziecka. Jeżeli widzisz, że jest zmęczone, nie każ mu biegać i trenować ponad siły. Aktywność fizyczna powinna wywoływać pozytywne skojarzenia.
  • Rutyna jest ważna. Zaczynajcie każdy dzień od krótkiej gimnastyki. Pokaż dziecku, że ruch sprawia, iż czujesz się lżejszy, pewniejszy siebie i pobudzony do działania.
  • Rozwijaj swoje pasje sportowe i pokaż dziecku, że aktywność fizyczna jest dobra w każdym wieku.

Wspólny wysiłek fizyczny przynosi wiele korzyści i pozwala wzmocnić rodzinne więzi. Pamiętaj, że jesteś dla swojego dziecka autorytetem i w dużej mierze od ciebie zależy, jak potoczy się jego życie. Bądź przy nim, kiedy Cię potrzebuje i pielęgnuj waszą relację. Nie zapominaj o wspólnym czytaniu książek, wieczornych rozmowach, rodzinnych wyjściach czy prowadzeniu rodzinnego dziennika. Możliwości jest naprawdę dużo. Dziecko musi widzieć, że jesteś nim żywo zainteresowany – wówczas chętnie będzie spędzało z tobą czas i przyjmowało pozytywne wzorce.


Chcesz wiedzieć jak pomóc dziecku ze spadającą motywacją? Jak pogodzić treningi z życiem codziennym? A może chcesz wiedzieć jak rozmawiać z dzieckiem w sytuacji, kiedy pojawiają się negatywne emocje? Rola sportowego rodzica nie jest prosta, dlatego chcielibyśmy Ci pomóc.

Przygotowaliśmy wyjątkowy kurs online 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Jest on skierowany do rodziców, którzy chcieliby zapewnić odpowiednią przestrzeń do szczęśliwego i prawidłowego rozwoju dla swoich dzieci. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko miało odpowiednie warunki do rozwoju, te 6 Zasad może Ci w tym pomóc.

Kliknij TU i sprawdź w jaki sposób nasz kurs może Ci pomóc.