Jak zachęcić dziecko do sportu?

Wielu rodziców marzy o tym, aby ich dziecko zaczęło chętniej uprawiać sport. Nikogo już nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna jest dobra dla rozwoju każdego dziecka. Przez sport może ono rozwijać swoje ciało i wzmacniać psychikę. Jednak jak w świecie komputerów i smartfonów zachęcić dziecko do sportu?

Przykład zawsze idzie z góry.

Może wydawać się Ci to oczywiste, ale właśnie o takich sprawach zapominamy najczęściej. Twoje dziecko uważnie Cię obserwuje. Jesteś dla niego autorytetem i dajesz mu przykład, za którym najczęściej podąża. Wielu rodziców dziwi się, że ich dzieci nie są zainteresowane sportem, ale zupełnie zapominają o tym, że sami nie mają ze sportem nic wspólnego.

Nie musisz trenować 7 dni w tygodniu, ani być zawodowcem, aby dawać swojemu dziecku dobry przykład. Jednak jeżeli zachęcasz go do uprawiania sportu, zastanów się najpierw, czy do tej pory sama pokazywałaś mu, że sport jest dla Ciebie ważny? W wielu przypadkach najpierw trzeba zacząć pracować nad sobą, aby dopiero później włączyć do tego swoje dziecko.

Dzieci są strasznie wyczulone na sprzeczne informacje. Wielu rodziców podkreśla, że sport jest ważny, ale sami swój wolny czas najczęściej spędzają przed telewizorem. Twoje słowa nigdy nie będą miały takiej siły jak konkretne zachowanie. Dlatego zamiast zachęcać swoje dziecko do uprawiania sportu słowami, spróbuj je zachęcić wspólnym działaniem.

Skąd mam brać na to wszystko siły?

Tu pojawia się kolejny problem. Wielu rodziców zastanawia się skąd brać czas i siły na to, aby wspólnie ze swoimi dziećmi odkrywać świat sportu. Jednak często jest to tylko wymówka. Chodzi tu głównie o motywację, którą kierujesz się w życiu. Jeżeli naprawdę chcesz, aby Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do aktywności fizycznej.

Popatrz tylko wokół siebie, jak wiele dzieci ma problemy z nadwagą. Zobacz jak wiele dzieci ma problemy z prawidłową postawą i z umiejętnością panowania nad własnym ciałem. Kiedyś dzieci grały w piłkę i bawiły się na trzepaku. Teraz grają w piłkę na komputerach, a zręcznościowe gry mają na smartfonach. Taki styl życie nie ułatwia pracy nad własnym ciałem, a wiesz dobrze, jak jest to ważna kwestia w przypadku Twojego dziecka.

Na problem z motywacją możesz spojrzeć również z innej strony. Jeżeli sama nie masz ochoty na uprawianie sportu, bo jesteś zmęczona pracą, zastanów się skąd ma mieć siłę na to Twoje dziecko? Często nie dostrzegamy, że nasze dzieci są przeciążone. Poświęcają bardzo dużo czasu na naukę i często mają potrzebę się po prostu ponudzić. Nie szukajmy im zajęcia na siłę. Rodzic, który naprawdę dba o potrzeby swojego dziecka wie, w którym momencie powinien zachęcać je do aktywności, a kiedy powinien dać mu odpocząć.

O sposobach na wzmacnianie własnej motywacji będziemy jeszcze pisać na blogu. Dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub naszego Facebooka. Będzie to dobry sposób na to, aby dbać o rozwój Twojego dziecka.

Staraj się być rodzicem, który rozumie.

Wielu rodziców popełnia ten sam błąd. Kiedy dziecko zaczyna interesować się jakąś dyscypliną, zaczynamy myśleć, że będzie to dyscyplina na lata. Jednak każde dziecko potrzebuje eksperymentowania i sprawdzania własnych możliwości. Niektóre przygody z danym sportem będą dłuższe, a niektóre mogą trwać tylko kilka dni. Taka zmiana zainteresowań jest całkowicie normalna.

Jednak wielu rodziców w takiej sytuacji się bardzo denerwuje. Uważają oni, że ich dziecko ma do wszystkiego „słomiany zapał”. Starają się pokazać dziecku, że musi trwać przy swoich decyzjach. Często na siłę przeciągają moment, w którym dziecko i tak zrezygnuje z uprawiania danego sportu.

W takiej sytuacji masz dwa rozwiązania. Możesz popełniać ten błąd i próbować nakłonić dziecko, aby jednak zostało przy tej dyscyplinie. Możesz również postąpić inaczej i zaczniesz je wspierać w dalszym poszukiwaniu interesującej dyscypliny. Tylko druga opcja jest skuteczna. Nie da się zmusić dziecka do tego, aby się czymś interesowało. Dlatego jeżeli chcesz świadomie dbać o rozwój swojego dziecka, bądź wyrozumiała w takich sytuacjach. Staraj się wspierać dziecko w poszukiwaniu nowej sportowej miłości.

Rodzic, który rozumie w jaki sposób rozwija się jego dziecko, jest bardzo uważny w takich sytuacjach. Musisz znać potrzeby swojego dziecka, abyś mogła je wspierać w tych najtrudniejszych momentach. Jednak musisz pamiętać, że te potrzeby mogą się ciągle zmieniać. Musisz więc poszukać sposobu, aby zachęcić dziecko do otwartych rozmów na temat jego potrzeb.

Jeżeli  nie wiesz do końca jak możesz to zrobić, mamy dla Ciebie pewną podpowiedź. Przygotowaliśmy zestaw 3 ćwiczeń, które każdy może wykonać ze swoim dzieckiem. Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, aby wyciągnąć z tych ćwiczeń odpowiednie wnioski. Możliwe, że te 3 ćwiczenia pomogą Ci zachęcić dziecko do uprawiania sportu, albo po prostu poznasz lepiej jego prawdziwe potrzeby.

Kliknij TU jeżeli chcesz otrzymać zestaw tych 3 wyjątkowych ćwiczeń. Możliwe, że dzięki nim, lepiej zrozumiesz potrzeby swojego dziecka. A to bardzo ważna informacja, która może pomóc Ci w podjęciu kolejnych działań.


Chcesz wiedzieć jak pomóc dziecku ze spadającą motywacją? Jak pogodzić treningi z życiem codziennym? A może chcesz wiedzieć jak rozmawiać z dzieckiem w sytuacji, kiedy pojawiają się negatywne emocje? Rola sportowego rodzica nie jest prosta, dlatego chcielibyśmy Ci pomóc.

Przygotowaliśmy wyjątkowy kurs online 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Jest on skierowany do rodziców, którzy chcieliby zapewnić odpowiednią przestrzeń do szczęśliwego i prawidłowego rozwoju dla swoich dzieci. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko miało odpowiednie warunki do rozwoju, te 6 Zasad może Ci w tym pomóc.

Kliknij TU i sprawdź w jaki sposób nasz kurs może Ci pomóc.