czy potrafisz zmotywować swoje dziecko?

Czy zastanawialiście się kiedyś co to jest motywacja? Co Ty jako rodzic możesz zrobić, aby bardziej zmotywować swoje dziecko? Czy cała tajemnica motywacji to nagrody i kary? Czy jednak to dziecko musi wyrobić sobie zdolność do motywacji wewnętrznej? Jak cienka granica jest między motywacją, a presją?

MAMY TE SAME PROBLEMY

Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej. To oni je rozumieją, kiedy otoczenie zastanawia się co mają na myśli. Potem przychodzi moment, w którym ten mały człowiek zaczyna mieć swoje zdanie i wie czego chce, a czego nie. Uczy się poprzez poznawanie różnych rzeczy.

Niektóre dzieci mają słomiany zapał, spróbują czegoś co wydaje im się, że jest ich marzeniem, a jak tylko zrealizują cel to im się nudzi i znajdują sobie nowy. Czy to jest złe? Na pewno kosztowne. Ale dzięki temu dziecko jest bardziej świadome – co mu się podoba, bawi, angażuje, a co jest zupełnie poza sferą jego upodobań.

W końcu znajdzie swoją drogę, to co sprawia mu przyjemność, to w czym jest dobre, to w czym się dobrze czuje, realizuje, co staje się jego pasją, aż w końcu pochłonie je bez końca. To jedno z podstawowych zadań rodziców, którzy chcą wspierać swoje dzieci w rozwoju.

MOTYWACJA DZIECKA

Zawodnicy zaczynają sportową przygodę z różnych powodów. Ważna jest dla nich aktywność fizycznej i psychiczna. Motywuje ich również współzawodnictwo albo przynależności do drużyny. Jednak często powody są bardziej prozaiczne. Sportowa przygoda dla wielu osób rozpoczęła się tym, że inne dzieci robią coś ciekawego co sprawia im przyjemność i oni też by chcieli spróbować.

Nie ma lepszej motywacji niż ta wewnętrzna. Ta która dziecko napędza, dzięki której zawodnik bardziej się angażuje i przykłada. Jeżeli mały człowiek czerpie radość z uprawiania tej konkretnej dyscypliny sportowej,  to samo, będzie siebie pozytywnie nakręcało do dalszej pracy i treningów.

Radość z robienia tego co się kocha, jest najlepszym motorem napędowym. Kolejne zrealizowane cele, osiągnięte wyniki, poznawanie nowych fascynujących ludzi i miejsc. Zadaniem rodzica jest podtrzymywanie tej wewnętrznej motywacji. Dzięki temu dziecko ma szansę na rozwój.

MOTYWUJĄCY RODZIC

Ty jako rodzic możesz wzmacniać dziecko poprzez pochwałę zachowania i postawę. Możesz też chwalić dziecko za jego  zaangażowania, a nie tylko oceniać je po osiągniętym wyniku i od niego uzależniać swoje zadowolenie. Niech na początku, póki dziecko jeszcze się uczy i poznaje środowisko, cele będą mniejsze niż zwycięstwo.

Przykładowo może to być realizacja założeń przedmeczowych, podczas zmagań z mocniejszym przeciwnikiem lub drużyną. Może to być również umiejętność kontrolowania emocji, albo techniczna gra. Pamiętaj, aby samym celem nie było zwycięstwo, a zamiast tego podkreślaj znaczenie poprawiania konkretnych umiejętności przez Twoje dziecko.

Jak te cele zostaną zrealizowane, to wtedy spróbujcie dziecko pochwalić i wzmocnić. Powiedzcie mu:  „bardzo ładnie grałeś”, „jestem z Ciebie zadowolony, bo zrealizowałeś plan”. Nawet jeżeli spotkanie zakończyło się porażką, z czasem przyjdą zwycięstwa, ale nie można ich wymagać zawsze i za wszelką cenę, to nie może być najważniejsze.

Niech zawodnik wie, że jego rozwój jest ważny, że fakt spełnienia ustalonych założeń jest ważniejszy niż zwycięstwo. Granica między motywacją, a presją jest bardzo cienka i każdy rodzic powinien zdawać sobie z tego sprawę. Niech Twoje dziecko nie myśli, że jeżeli przegra to Cię rozczaruje, niech wie, że jeżeli dobrze się zaprezentuje podczas rozgrywki i da z siebie wszystko, to będziesz z niego dumny.

Atmosfera jest bardzo ważna,  niech ona będzie oparta o pozytywne emocje, a nie o krytykę. Wbrew pozorom trzeba być również bardzo ostrożnym. Nie można dziecka przyzwyczajać do nagród materialnych. To nigdy nie jest dobry sposób, aby je motywować. W ten sposób nie zbudujecie więzi i nie wzmocnicie naturalnej, wewnętrznej motywacji dziecka.

MOTYWUJĄCY TRENER

Trenerzy również motywują, tylko w inny sposób niż rodzice. Trenerzy ustawiają poprzeczkę coraz wyżej. To oni wyznaczają kolejne sportowe cele w zależności od umiejętności i możliwości dziecka. Cała tajemnica polega na wyznaczaniu realnego do zrealizowania zadania.

Trener powinien potrafić wyznaczyć cel, który jest w sportowym zasięgu dziecka.  Osiągnięcie tego celu będzie się wiązało z radością z sukcesu, a dodatkowo zwiększy  wiarą w swoje możliwości. Osiągnięcie takiego celu będzie motywowało Twoje dziecko do dalszej pracy.

PODSUMOWANIE

Połowiczne rozwiązania w przypadku małego człowieka nie wchodzą w grę: albo mu się coś podoba albo nie, albo kogoś lubi albo nie, albo chce coś robić albo nie. Ciągłe porażki, niepowodzenia i rozczarowania to klęska nie tylko sportowa, ale i mentalna.

W porozumieniu ze sztabem szkoleniowym trzeba wypracować techniki najbardziej optymalne dla dziecka, takie które będą mu pomagały w rozwoju nie tylko sportowym, ale też fizycznym i psychicznym. Wsparcie i zrozumienie, są konieczne dla dobrego rozwoju i dobrych relacji, przede wszystkim rodzice muszą to dziecku zapewnić.

Radość z tego co robi może się przerodzić w niechęć jeżeli ciągle będzie słyszało krytykę. Oczywiście ona również jest czasem potrzebna, bo dziecko musi znać granice i nie może być ciągle chwalone, ale jeżeli wkłada serce w to co robi i mocno pracuje to trzeba to docenić, nawet jeżeli to nie pociąga za sobą wyników sportowych.

Sportowych rodziców zapraszamy na naszego Facebooka: dzieckoisport.pl – blog dla rodziców. 


Wielu rodziców zastanawia się co zrobić w sytuacji, kiedy ich dzieci mają trudności z motywacją. Nie wiedzą jak zareagować, kiedy pojawia się okresowa niechęć do trenowania. A często jest to bardzo ważny moment, w którym  dzieci potrzebują naszego wsparcia.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy kurs online dla rodziców: 6 Zasad Wspierającego Rodzica. W tym kursie możesz się dowiedzieć w jaki sposób rozbudzać w dziecku motywację wewnętrzną. Najważniejsze jest jednak to, że każda z tych zasad ma pomóc dziecku w rozbudzaniu jego potencjału.

Jeżeli ciekawi Cię co możesz znaleźć w naszym kursie, kliknij TU i sprawdź jak możesz nauczyć się wspierać swoje dziecko.