dziecko nie potrafi się skoncentrować

Zdarzyło wam się kiedyś tak czymś zająć, żeby nie zauważyć co się dzieje dookoła? Zdarzyło wam się zupełnie stracić poczucie czasu, bo zadanie tak was pochłonęło? Zdarzyło wam się, że dziecko tak dobrze się bawiło z kolegami, że was nie zauważyło, ani nie usłyszało? Że obserwowaliście trening, a dziecko nawet nie zauważyło waszej obecności? A jak często jeden błąd spowodował utratę koncentracji, a to pociągnęło za sobą konsekwencje w postaci przegranej?

Czy doceniasz znaczenie koncentracji?

W sporcie wyczynowym nie chodzi tylko o treningi siły, koordynacji, wytrzymałości, szybkości. Sportowiec musi również posiadać umiejętność koncentracji, aby podczas zawodów być w stanie wykorzystać wytrenowane umiejętności. Każda dyscyplina wymaga innej odporności psychicznej, jedne są bardziej wymagające, a inne mniej.

Niemniej jednak każdy zawodnik powinien posiadać umiejętność kontroli emocji, myśli, wzroku, oddechu i zachowania. Wyczynowiec powinien mieć wypracowane schematy postępowania w sytuacjach stresowych, w taki sposób aby być w stanie w takich momentach zachować optymalną koncentrację uwagi.

Te z pozoru małe elementy mogą mieć decydujący wpływ na wynik, gdy spotkają się zawodnicy o wyrównanych umiejętnościach technicznych i fizycznych. To te szczegóły na najwyższym poziomie decydują o zwycięstwie i porażce.

Co może odwracać uwagę?

Można wyróżnić wiele momentów podczas rywalizacji, zarówno na treningu, sparingu czy meczu, w których o celu się zapomina, a koncentrację się traci, do takich należą skupienie uwagi:

 • na wyniku oraz małych punktach – jeżeli podczas meczu zawodnik myśli tylko o tym, że przegrywa albo wygrywa i liczy ile jeszcze mu zostało do końca, albo że czas się kończy, a jego drużyna dalej przegrywa
 • na analizie popełnionych podczas gry błędów, na tym co się już wydarzyło i czego się nie zmieni
 • na błędzie sędziego
 • na tym co się dzieje poza polem gry – na trybunach (kibicach), hałasach, na wszystkim co się dzieje dookoła i nie jest związane z rywalizacją
 • na pogodzie – wietrze, słońcu, deszczu
 • na braku sił, zmęczeniu
 • negatywnych rozmowach wewnętrznych takich jak „nie dam rady”, „to już jest koniec”, „on jest ode mnie lepszy”
 • na oczekiwaniach jakie ma otoczenie – drużyna, rodzina, trener

Co zrobić, aby poprawić umiejętność koncentracji?

Największym wyzwaniem dla sportowców jest utrzymanie koncentracji na określonym poziomie podczas trwania pojedynku. Jest kilka elementów, które można wyróżnić, a następnie wyćwiczyć, aby być świadomym, kiedy koncentracja jest, a kiedy się oddala.

Aby panować nad koncentracją powinno się:

 • wykorzystywać małe przerwy podczas rywalizacji – w tenisie może to być czas między punktami
 • kontrolować oddech – żeby nie był szybki i nerwowy, tylko spokojny
 • skupiać uwagę na najbliższej akcji – to jej powinna być poświęcona największa uwaga
 • kontrolować wzrok – jego dłuższe utrzymanie w jednym miejscu pomaga skupić uwagę i uspokoić
 • obserwować, gdzie wędrują myśli podczas treningu, sparingu oraz zawodów, na czym jest skupiona uwaga. Trzeba zacząć nad nimi panować i świadomie wybierać ich kierunek, aby móc je kontrolować. Trzeba myśleć pozytywnie o tym co się dzieje tu i teraz, nie można rozpamiętywać tego co było i czego się już nie zmieni, ani też wybiegać w przyszłość
 • wybrać swoje „słowa hasła” – będą one pomocne, aby uruchomić odpowiednie reakcje np. „come on” albo „ten punkt” – powinny to być proste słowa, których powtarzanie wywołuje określone wcześniej reakcje
 • planować treningi i turnieje – chodzi o zaplanowanie turniejów w celach treningowych, podczas których można ćwiczyć i utrwalać wiedzę i umiejętności koncentracji
 • trenować koncentrację – np. poprzez medytacje albo konkretne ćwiczenia na koncentrację

Wnioski?

Koncentracja w sporcie odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż często to ona lub jej brak decydują o wygranej lub przegranej. Warto, aby dziecko ćwiczyło od małego tę umiejętność, ponieważ przyda się ona w szkole podczas, podczas wystąpień, egzaminów, a kiedy zakończy sportową karierę będzie mogło wykorzystać ją w pracy zawodowej.

Pozdrawiamy,

Aleksandra Pogorzelska i Paweł Habrat.


Zapraszamy również wszystkich rodziców do zapisania się na kurs online 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Jesteśmy pewni, że każdy rodzic powinien znać te zasady, aby jego dziecko mogło rozwijać się w sporcie i codziennym życiu.