Czy Twoje dziecko ma zadatki na mistrza?

Po czym poznać, że moje dziecko ma talent? Co zrobić, aby ten talent rozwijać? Jaką drogą poprowadzić mistrza?  Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. Talenty sportowe wśród dzieci (już od 5 roku życia) są poszukiwane na całym świecie niezależnie od dyscypliny. Większość chłopców ze wszystkich sportów na pierwszym miejscu stawia piłkę nożną. Ale po czym rodzic ma poznać, że jego dziecko jest lepsze od rówieśników, że to właśnie ono ma talent?

RODZIC – OBSERWATOR

Bardzo ważne jest, aby rodzic obserwował swoje dziecko i jego zainteresowania. Jeżeli dziecko zamiast obejrzeć film animowany wybiera mecz piłkarski, ciągle mówi o zawodnikach, którzy stanowią dla niego wzór do naśladowania, wciela się w swojego idola i chce być taki jak on, to jest to znak, żeby zaprowadzić dziecko do klubu piłkarskiego, aby specjaliści ocenili jego predyspozycje do gry w piłkę nożną.

Zadaniem rodzica jest dostrzeżenie pasji swojego dziecka i stworzenie mu możliwości jej dalszego rozwoju. Nie wolno jednak od razu robić z dziecka mistrza i wywierać na nim presji, aby nie straciło radości z tego co robi. Bardzo często rodzice poprzez dzieci chcą zrealizować swoje marzenia, nie zważając na zainteresowania dziecka i zapisują je na zajęcia w swojej ulubionej dyscyplinie. Drodzy rodzice – prawdopodobieństwo, że dziecko będzie czerpało przyjemność z  narzuconej przez Was dyscypliny jest znikome.

ŁOWCY TALENTÓW

Aby znaleźć piłkarską perełkę wśród 5-6 letnich dzieci skauci (najczęściej byli piłkarze) przemierzają cały kraj, a nawet i świat. Łowca talentów szuka dzieci, które się wyróżniają na tle swoich rówieśników, które mają większy niż pozostali koledzy  potencjał. Nie wymagają od nich doskonałej techniki, ani posiadania specjalistycznej wiedzy. Ocenie w pierwszym etapie podlega przede wszystkim sprawność fizyczna (szybkość, gibkość, sposób biegania), koordynacja ruchowa (czy dziecko kopie piłkę jedną czy dwoma nogami), czy chętnie chłonie wiedzę i  jak szybko przyswaja to, co przekazuje mu trener.

Nie jest to jednak jedyny wyznacznik predyspozycji młodego zawodnika do osiągnięcia sukcesu. W kolejnych etapach ocenie podlega również sfera mentalna, która odgrywa bardzo ważną rolę w karierze sportowej przyszłego mistrza. W pierwszych latach szkolenia obserwacji podlegają m.in.

  1. Reakcje dziecka na niepowodzenia – jak szybko się zraża, poddaje czy zniechęca
  2. Podejście do treningu – czy podczas treningu dziecko skupia się na ćwiczeniach, czy woli rozmawiać z kolegami
  3. Pracowitość – czy po treningu dziecko szlifuje zdobytą wiedzę, pracuje nad poprawieniem swojej sprawności fizycznej, dopracowuje rzeczy, które mu nie wychodzą

Charakter dziecka widać już od najmłodszych lat, jeżeli dziecko nie przykłada się do treningów jako kilkulatek, to są małe szanse, że w przyszłości  się to zmieni.

RELACJA TRENER – ZAWODNIK

Trenerzy  odgrywają w początkowych latach życia zawodnika bardzo ważną rolę. Budowanie relacji to długotrwały proces. Zaufanie do trenera, dostosowanie treningu do aktualnego stanu fizycznego i potrzeb młodego sportowca,  to tylko kilka elementów układanki. Ważne, aby w najmłodszych latach treningi były prowadzone poprzez zabawę, aby dzieci  się nie nudziły tylko bawiąc ćwiczyły.

Dziecko oprócz cech anatomiczno-fizjologicznych musi również posiadać predyspozycje mentalne tzn. wierzyć w swoje możliwości, po przegranym meczu umieć wyciągać wnioski  – co może poprawić, zrobić lepiej, nad czym musi popracować, aby następnym razem nie popełniać tych samych błędów, musi sobie umieć radzić ze stresem podczas rozgrywek. Nie można zapominać, że dziecku musi sprawiać przyjemność to co robi.

Wiadomo, że z biegiem czasu i wynikami ambicje rodzica, trenera i zawodnika zaczynają być coraz większe. Jednak nie można przyspieszać pewnych procesów, bo może to mieć nieodwracalne skutki. 12-14 letni sportowcy często trenują z dużo starszymi i mocniejszymi fizycznie zawodnikami, którzy ze względu na warunki fizyczne mają przewagę nad młodszymi kolegami.

Szczególnie w wieku dojrzewania trzeba bardzo uważać, aby nie przeciążyć młodego sportowca – zbyt duży wysiłek w fazie wzrostu kostno-mięśniowego może doprowadzić do kontuzji i mieć nieodwracalne skutki. W tym okresie psychika się również rozwija. Częste rywalizacje z bardziej doświadczonymi i sprawnymi kolegami kończące się niepowodzeniami mogą doprowadzić do sytuacji, w której nasz zawodnik przestanie w siebie wierzyć, straci chęć do gry i motywację do dalszych zmagań.

Najważniejsze, aby w przypadku utalentowanego dziecka nie wymuszać i nie przyspieszać pewnych etapów rozwoju. Obok trenera najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa oczywiście rodzic, który powinien motywować i wspierać swoją perełkę.

Jeżeli jako rodzic nie jesteś do końca pewien w jaki sposób to zrobić, możesz skorzystać z naszych darmowych ćwiczeń. Będą one na pewno dobre na początek pracy nad motywacją Twojego dziecka. Ćwiczenia są proste, a ich wspólne wykonywanie może być dla Was świetną okazją do rozmów. Jeżeli chcesz otrzymać te darmowe ćwiczenia, kliknij >> TU.

Pozdrawiamy,

Paweł Habrat i Aleksandra Pogorzelska.


Wielu rodziców popełnia ten błąd i wywiera na dziecku zbyt dużą presję. My jednak wierzymy, że Wspierający Rodzic towarzyszy dziecku nie tylko w momentach triumfu i wygranej, ale też potrafi je wzmocnić w trudnych momentach porażki.

Niestety nadal wielu rodziców nie wie jak mogą wesprzeć swoje dziecko w takich momentach. Nie popełniaj ich błędu i przygotuj się do tego wcześniej. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kurs online 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Przygotowaliśmy ten kurs z myślą o rodzicach, który chcieliby się nauczyć skutecznie wspierać rozwój swojego dziecka.

Jeżeli nie chcesz popełniać więcej tego błędu i nie chcesz wywierać na swoim dziecku zbyt dużej presji, powinnaś poznać wszystkie 6 Zasad Wspierającego Rodzica. Kliknij TU i dowiedz się czegoś więcej na ten temat.