dziecko i popełnianie błędów

Jak często zdarzyło się wam czy waszym pociechom popełnić błąd? Pewnie niejeden raz. A jak często się jeszcze zdarzy? Pewnie wiele razy. Ile razy podczas rozgrywek wy czy wasze dzieci winą za niepowodzenie obarczaliście sędziego, przeciwnika, warunki atmosferyczne czy kibiców?

W JAKICH SYTUACJACH POJAWIAJĄ SIĘ BŁĘDY?

W wielu takich sytuacjach pojawiały się później wyrzuty sumienia za swoje lub dziecka zachowanie. Kiedy „na chłodno” dochodziliście do wniosku, że gdybyście po niepowodzeniu nie skupiali się na błędzie, to sytuacja by się potoczyła zupełnie inaczej.

Jak często wasza złość potęgowała, a emocje wzrastały? I przede wszystkim czy ta złość, te negatywne emocje były konstruktywne? Czy wynikło z nich coś dobrego? Czy tylko zaostrzały sytuację?

Błędy są częścią naszego życia zarówno sportowego jak i zawodowego, tak samo jak nie ma ludzi nieomylnych. Jeżeli to sobie uświadomimy to łatwiej nam będzie funkcjonować, a naszym dzieciom zdobywać szczyty.

BŁĘDY, A WYBORY.

Bardzo często reakcja na błąd niesie za sobą większe konsekwencje niż on sam. Myślenie o tym co było, co się zdarzyło i czego już się nie zmieni, burzy koncentrację i wprowadza chaos, a wtedy bardzo łatwo o kolejne potknięcie.

Kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli, nie tak jak to sobie wcześniej zaplanowaliśmy czy wyobraziliśmy pojawia się wiele negatywnych emocji, które bardzo często w konsekwencji pociągają za sobą kolejne niepowodzenia. Kłótnie wpływają na nasze emocje i wybijają z rytmu.

Tak samo dzieje się w przypadku waszych dzieci podczas zawodów sportowych. Bardzo często dzieje się tak, że maluchy próbują was naśladować i reagują w taki sposób jaki podpatrzyli u was (dotyczy to również sytuacji domowych).

Jeżeli widzą, że kiedy popełnią błąd łapiecie się za głowę, kiwacie z niezadowoleniem lub reagujecie złością, że wam lub im coś nie wyszło, to mali sportowcy reagują podczas zawodów w ten sam – znany – sposób.

Nieprzewidzianych sytuacji i niepowodzeń nie da się kontrolować, czasami przyczyniają się do nich czynniki niezależne od nas czy od nich. W tej sytuacji najlepiej i najskuteczniej nauczyć dzieci kontrolowania reakcje na błędy czy niepowodzenia. Ważny jest również sposób myślenia, kiedy błędy się już przytrafią. Dzięki temu łatwiej jest potem szybko wrócić  na wcześniej obrany tor.

JAK SOBIE PORADZIĆ Z BŁĘDAMI.

Emocjonalne reakcje towarzyszą dziecku przez większość czasu, zarówno w życiu prywatnym, jak i sportowym. Pochodzi ona najczęściej ze strony rodziców, trenerów i kolegów, dlatego ciężko jest je zmienić na konstruktywne.

Nie zmienia to jednak faktu, że warto, aby dziecko zautomatyzowało i wypracowało sobie swój sposób zachowania, który będzie uaktywniało w sytuacjach stresowych – po błędach.  Jednym z nich jest wspominane już wcześniej „tu i teraz”.

Technika ta polega na myśleniu o tym co się dzieje w danym momencie i nierozpamiętywaniu tego co już się wydarzyło. Oczywiście to myślenie nie wywołuje napięcia, ale pozwala zauważać błędy i uwzględnić ich korygowanie.

Innym możliwym rozwiązaniem jest tzw. „nowe rozdanie” . Ta technika polega na przekierowaniu maksimum uwagi na konkretną akcję, wymianę czy dany fragment pojedynku, dzięki temu zapomina się o tym co się wydarzyło i skupia na tym co jest.

 „Gdy na twojej drodze pojawi się wiele przeszkód, nie pozwól byś Ty sam był jedną z nich.”  – Ralph Marston

Nie ma gotowej recepty na to jak reagować na błąd. Każdy człowiek jest inny i musi znaleźć swój sposób, aby poradzić sobie z niepowodzeniem. Wiadomo natomiast, że negatywne i emocjonalne reakcje nie są naszym sojusznikiem, a wręcz prowadzą do kolejnych problemów, nieporozumień, kłótni.  Czasem niosą za sobą konsekwencje w postaci porażki.

Jeżeli zamiast na zawodach cała uwaga skupiona jest na błędzie, który się wydarzył i którego nie da się cofnąć, to ciężko jest skupić się na zadaniu i uzyskać pozytywne zakończenie.  W życiu i na boisku obowiązują te same reguły, nie warto rozmyślać o tym co było, trzeba się skupić na tym co jest i na tym koncentrować swoją uwagę.

Błędy zdarzają się najlepszym, a mali sportowcy muszą ich popełnić naprawdę wiele, żeby dojść do perfekcji.

Jeżeli chcesz wspierać swoje dziecko w rozwoju, również musisz się rozwijać. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla rodziców kurs online „6 Zasad Wspierającego Rodzica”. Jest to kurs, z którego każdy rodzic może dowiedzieć się, jak może wspierać dziecko nawet w tak emocjonalnych sytuacjach, jak moment popełnienia błędu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego możesz nauczyć się w kursie kliknij TU.